_Tátův blog: Tak jsou už to konečně ty zuby?

Datum publikace: 23.07.2018

Tuto otázku jsme si poprvé položili zhruba před dvěma měsíci. Naše klidné dítě se totiž proměnilo ve řvoucího draka, kterého štvalo všechno okolo. Byly to nárazové stavy, ale stálo to za to. Na první zub však čekáme.

Emička je většinou klidná. Dokáže si sama hrát, směje se a pláče jen minimálně. Hlavně, když má hlad nebo když je unavená a nemůže (tedy spíše nechce) usnout. Někdy se ale promění k nepoznání a je vidět, že se trápí. Ze záchvatu smíchu dokáže rychlostí blesku přejít k dlouhému záchvatu pláče, na který nefunguje vůbec nic. Je protivná a my nevíme proč. Všechno ale nasvědčuje tomu, že se brzy dočkáme prvního zoubku.

Zčervenání, růžové tváře ani zvýšenou teplotu sice zatím nemá, z příznaků prořezávání prvních zoubků jich totiž Emička prožívá už dost…

Varovné signály

Do pusy si cpe všechno, co čapne do ručiček. Kdejaké předměty si tlačí na spodní dásně a je vidět, že jí to dokáže uklidnit. S radostí si tam nacpe i celé ruce. Taky nadměrně slintá. Z pusy jí tečou hektolitry slin, které se valí do všech stran. Má mokrá líčka, uši, bradu, prostě všechno.

Další z příznaků? Emička je už od mala kontaktní dítě, teď ale naši pozornost vyžaduje víc než kdy dřív. A pokud ji nemá, tak umí prodat svůj úzkostlivý pláč. Nejradši by byla pořád na rukou a lovila vše, co je v jejím dosahu. Jako na houpačce je to taky s jídlem. Jsou dny, kdy si dopřává tak, až to vypadá, že z ní brzy bude otesánek. Ale jsou taky dny, kdy nesní vůbec nic a místo plné lahvičky, kterou si běžně dává k večeři, vypije třeba jenom třetinku.

Narušený spánek

Co nás ale straší nejvíc, to je narušený spánek. Emička hravě zvládala spát celou noc, po přestěhování do vlastního pokoje spala úplně klidně, jenže pak jakoby se mávlo kouzelným proutkem a naše Šípková Růženka se v noci začala budit. Jednou za noc hladem, jinak bolestivým pláčem. V posteli se navíc pořád vrtí, převaluje a pokňourává.

Šaty za zub

Myslím, že příznaků už máme víc než dost. Na bolavé zuby zkoušíme různá chladící a vroubkovaná kousátka, olejíček na první zobky s žíňkou, kterou jí masírujeme dásně, nebo třeba obyčejnou mrkev. Ve vaší zásobě by neměly chybět ani šátky, bryndáky, někdo volí taky homeopatika nebo nurofen.

Teď už jenom počkat, kdy jí první zoubek z dvaceti celkových konečně vyraší. Pokud ho první najde manželka, měl bych jí prý koupit šaty. A tak každý den hledá o sto šest.

Autor: Petr Sobol


Čtěte také:
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek