Doporučujeme

Znáte práva pacienta?

Víte, jaká máte jako pacient práva? Možná by se vám jejich znalost mohla někdy hodit. ...
 

Co je cytologie

Cytologie - při cytologickém vyšetření jsou hodnoceny pod mikroskopem buňky, setřené z povrchu dělož ...
 

Nejčtenější

Výtok v těhotenství má mnoho příčin

Mezi nejčastější příčiny výtoku v těhotenství patří hormonální nerovnováha. A to jak na začátku, tak ...
 

Nemocné dítě

Pozor na otravu houbami! Hrozí i dětem

Teplo a vlhko – to je doba, která je ideální pro růst hub a houbaření. S tím ale souvisí i případy intoxikace houbami. A ty se týkají nejen dospělých, ale mnohdy i celých rodin včetně malých dětí.

Pozor na otravu houbami! Hrozí i dětem

Primář dětské chirurgie Nemocnice Na Bulovce MUDr. Karel Harvánek: „U prvňáčků je úrazů minimum“

Skončily prázdniny a začal nový školní rok. Zeptali jsme se primáře dětské chirurgie a traumatologie Nemocnice Na Bulovce MUDr. Karla Harvánka, jak rizikové je toto přechodné období z hlediska dětských úrazů.

Primář dětské chirurgie Nemocnice Na Bulovce MUDr. Karel Harvánek:  „U prvňáčků je úrazů minimum“

Roztroušená skleróza se nevyhýbá ani dětem

Porucha vidění, řeči, brnění, nejistá chůze, ztráta citlivosti rukou či nohou, únava, duševní nevyrovnanost. Jakmile rodiče uvidí tyto příznaky u svého potomka, měli by s ním vyrazit k neurologovi – může se jednat o první ataku roztroušené sklerózy (RS). Lékaři odhadují, že v České republice nyní žije 50 dětí s RS. Včasná diagnóza zásadně zlepšuje jejich naděje na plnohodnotný život. Dětské pacienty s RS v Česku mapuje Registr pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) a upozorňuje na ni v rámci Světového dne RS, který letos připadá na 25. května.

Roztroušená skleróza se nevyhýbá ani dětem

Celiakie se nevyhýbá ani dětem. Co byste o nemoci měli vědět?

V České republice se stále zvyšuje počet osob s diagnózou celiakie. Odborníci však odhadují, že až u 60 % pacientů není tato intolerance doposud odhalena. Přitom jedině včasná diagnostika může pacientovi pomoci. Problém s nárůstem celiakie se týká i malých dětí.

Celiakie se nevyhýbá ani dětem. Co byste o nemoci měli vědět?

I kojenci mohou trpět obezitou

Ač se to nemusí někomu líbit, kojenec v blahobytné kondici není obrazem plného zdraví, ba naopak. Kojenec plný faldídů je předobrazem obézního dospělého, a jak je známo, obezita je nemoc a je spojená s řadou zdravotních rizik.

I kojenci mohou trpět obezitou

Hemofilie, nemoc, při které krvácejí chlapci

V ještě nedávné minulosti byla diagnóza hemofilie hrozbou toho, že se nemocný nedožije více než dvanácti třinácti let. Moderní léčba hemofilikům nabízí nejen delší, ale i mnohem kvalitnější život, takový, který se od života zdravých lidí téměř neliší.

Hemofilie, nemoc, při které krvácejí chlapci

V loňském roce u nás zemřelo na tuberkulózu šest dětí

Na tuberkulózu u nás v loňském roce zemřelo celkem 21 lidí, z nichž bylo šest dětí. Přestože výskyt tuberkulózy je u nás za poslední dva roky na historickém minimu, znamená to problémy. Nízká nemocnost způsobuje potíže s dodávkou léků, vakcíny i tuberkulinového testu.

V loňském roce u nás zemřelo na tuberkulózu šest dětí

Každý rok ošetřujeme děti poraněné rachejtlemi a petardami, varují lékaři

Konec roku se blíží a s ním přichází i čas používání zábavní pyrotechniky. Přestože tu by měli používat výhradně dospělí, tak lékaři popáleninových oddělení každoročně ošetřují i děti, které se spálí či jinak poraní během manipulace s rachejtlemi a dělobuchy.

Každý rok ošetřujeme děti poraněné rachejtlemi a petardami, varují lékaři

Jedna třetina českých dětí je obézních!

Obezita a nadváha postihují v Česku skoro třetinu dětí. Důvodem je i to, že řada školáků má málo pohybu. Průzkum ukázal, že více než každé čtvrté dětí sedí denně přes dvě hodiny u počítače. A každé sedmé dítě sportuje jen při školním tělocviku.

Jedna třetina českých dětí je obézních!

Jaké léky jsou pro děti v době chřipek bezpečné

Většina maminek v okamžiku, kdy její potomek onemocní, znejistí. Jaké léky je možné dětem podávat? A jsou pro ně volně prodejné léky bezpečné?
ABC těhotenství se proto zeptalo lékárnice Michaely Bažantové a vedoucí projektu Lékárnice jsou také maminky, na nejčastější otázky týkající se léčby respiračních virových infekcí u dětí.