Doporučujeme

Historie antikoncepce

Snaha o regulaci množství početí, je patrně stará jako lidstvo samo. V pravěku tohoto bylo docíleno ...
 

Kam na spolehlivé vyšetření v 1. trimestru?

Jste čerstvě těhotná a chcete být co nejlépe vyšetřena? K provádění screeningu v 1. trimestru je pot ...
 

Nejčtenější

Výtok v těhotenství má mnoho příčin

Mezi nejčastější příčiny výtoku v těhotenství patří hormonální nerovnováha. A to jak na začátku, tak ...
 

Životospráva

Ohrožuje sluníčko plod nedostatkem kyseliny listové?

Sluneční paprsky jsou stále častěji vystavovány kritice ze stran vědců a lékařů zkoumajících jejich dopady na náš organismus. Způsobují spálení, stárnutí pleti, rakovinu… Nyní se objevily zprávy, že sluneční paprsky u žen bílé pleti mohou být nebezpečné v době těhotenství. Proč? UV záření totiž údajně může snižovat množství kyseliny listové.

Ohrožuje sluníčko plod nedostatkem kyseliny listové?

Pět důvodů, proč by se kojící maminky měly vyhnout alkoholu

Mezi maminkami panuje mnoho mýtů o alkoholu v době kojení. Na většině z nich není nic pravdy. Ostatně posuďte samy.
Uvádíme pět mýtů, kterým byste neměla věřit.


Ženy a riziková období vzhledem k nadváze

Jak žena prochází jednotlivými životními obdobími, její tělo se mění. Výraznou proměnou prochází především v pubertě, po porodu nebo po přechodu. Právě tato údobí jsou z hlediska zachování optimální hmotnosti pro ženy nejrizikovější. I přesto, že si ženy tento fakt velmi dobře uvědomují, průzkum STEM/MARK projektu Žij zdravě ukázal, že téměř polovina českých žen trpí nadváhou nebo obezitou.

Ženy a riziková období vzhledem k nadváze

Barva do organismu téměř nepřechází, ale pozor na výpary

V současné době je zcela běžné, že si ženy barví vlasy, odbarvují se či si na vlasy dávají „trvalou“. Jak je to ale v době jiného stavu? Je tato péče v době čekání na potomka bezpečná?


Kouření matky zvyšuje i riziko SIDS

O tom, že kouření škodí zdraví, nepochybuje asi nikdo. Víte, ale jak kouření a nikotin mohou ovlivnit průběh těhotenství a jak působí na zdraví miminka?


Jak správně jíst

Těhotenství změní normální fysiologii ženy a mění se také potřeby výživy během těhotenství. U většiny látek je spotřeba zvýšena. Co se týče vitaminů a minerálů je nárůst mnohem vyšší než zvýšení nároků na energetický přísun. Energetická spotřeba stoupá asi jen o 300 kcal, zatímco potřeba některých vitaminů a minerálů se zvyšuje až o 100%.

Jak správně jíst

Kyselina listová

Je prokázáno, že prekoncepční užívání kyseliny listové snižuje výskyt defektů neurální trubice (rozštěpy páteře) a rozštěpů rtu o 25-75%. Lidský organismus sám nedokáže vytvářet kyselinu listovou, nezbytnou pro syntézu nukleových kyselin a je závislý na jejím přísunu potravou.

Kyselina listová

Způsob zaměstnání a životní prostředí

Během prvních dvou týdnů po početí platí pro vyvíjející se buňky tzv. zákon „všechno nebo nic“. Působení nepříznivého vlivu vede buď k zastavení vývoje zárodku, nebo naopak, k úplnému zotavení bez následků.

Způsob zaměstnání a životní prostředí

Životní styl - alkohol, kouření, drogy

Význam životního stylu pro budoucí těhotenství bývá jak přeceňován, tak podceňován. Plánování těhotenství je ideální dobou k posouzení životního stylu omezení, či odstranění nezdravých návyků. Zároveň je optimální dobou k případné intervenci, protože měnit každodenní návyky až v těhotenství bývá obtížné a může přijít i pozdě.

Životní styl - alkohol, kouření, drogy

Obezita

Výskyt obezity je i u nás varující. Obezita je jedním z nejčastějších vysoce rizikových porodnických faktorů. Obezita matky je spojena s vyšším rizikem vzniku defektů neurální trubice plodu, hypertenzní choroby (vysoký tlak), těhotenské cukrovky.

Obezita