Doporučujeme

Znáte práva pacienta?

Víte, jaká máte jako pacient práva? Možná by se vám jejich znalost mohla někdy hodit. ...
 

Informovaný souhlas rodičů s novorozeneckým screeningem

Po narození dochází hned v porodnici u novorozence k provedení screeningu (plošnému vyhledávání) něk ...
 

Nejčtenější

Výtok v těhotenství má mnoho příčin

Mezi nejčastější příčiny výtoku v těhotenství patří hormonální nerovnováha. A to jak na začátku, tak ...
 

Aktuality

Cílená léčba dává naději ženám s rakovinou prsu v posledním stadiu

Každodenní boj o čas. To je úděl pacientek s metastatickým karcinomem prsu. Tedy s nejpokročilejším stadiem rakoviny. V současné době je v České republice zhruba 3400 žen s touto diagnózou. Jejich průměrná doba přežití je kolem čtyř let. Pro pacientky i pro lékaře je proto klíčové, oddálení a další postup nemoci. Až tisícovce pacientek by mohla pomoci cílená léčba s průlomovým účinkem.

Cílená léčba dává naději ženám s rakovinou prsu v posledním stadiu

Spontánní porod po porodu „císařem“ má svá rizika, ale je možný

V Česku se ročně narodí přes 100 000 dětí, z toho asi čtvrtina přichází na svět císařským řezem, a přes 70 % dětí se rodí spontánně, vaginální cestou. Od 90. let u nás počet císařských řezů stoupá. „Při srovnání se západní Evropou se pohybujeme těsně nad průměrem, kde je pomocí císařského řezu provedeno 24,5 % porodů. Četnost císařských řezů v Evropě se ale v jednotlivých zemích výrazně liší. Nejnižší počty jsou evidovány ve Švédsku (17 %), naproti tomu nejvyšší má Kypr s 52 %. Vyšší četnost císařských řezů najdeme spíše na jihu Evropy – Itálie má například 38 %, méně je jich evidováno v severní Evropě (23 %). Celosvětově se císařským řezem narodí přibližně 19 % dětí,“ uvádí MUDr. Stanislav Martan, primář gynekologicko-porodnického oddělení v Nemocnici Neratovice.

Spontánní porod po porodu „císařem“ má svá rizika, ale je možný

Péče o prsa v době kojení je snadná

Péče o bradavky začíná již od prvního kojení, jelikož jeho nástup představuje zejména právě pro bradavky a prsní dvorce určitou zátěž. Pokud vše probíhá bez potíží a zdravotních komplikací, není nutné v období kojení věnovat prsům nějakou zvláštní péči.

Péče o prsa v době kojení je snadná

První kojení miminka může být hned po porodu

Kojení je přirozeným způsobem výživy dítěte. Složení mateřského mléka odpovídá potřebám dítěte, podporuje vývoj a zrání funkcí imunitního systému, poznávacích a motorických funkcí a snižuje riziko obezity a cukrovky. Jak se ukazuje, k prvnímu přisátí by mělo dojít zhruba do dvou hodin po narození.

První kojení miminka může být hned po porodu

První srpnový týden patří kojení

Na důležitost kojení upozorňuje od roku 1992 Světový týden kojení. Ten každoročně probíhá prvních sedm dní v srpnu.
ABCtehotenstvi.cz proto začátkem srpna přinese pár zajímavých rad týkajících se kojení, které se mohou hodit zejména novopečeným maminkám.
Na články se můžete těšit prvního a čtvrtého srpna.
Vaše redakce ABCtehotenstvi.cz

První srpnový týden patří kojení

Nebezpečí hmyzího bodnutí

Léto je v plném proudu, všechno kvete, zraje ovoce a s tím přibývá i počet včelích a vosích bodnutí. „Počet výjezdů k osobám, u kterých se objevily zdravotní komplikace po bodnutí hmyzem, s postupujícím létem vždy roste.  Za měsíc červenec středočeští záchranáři vyjeli ke 155 pacientům s alergickou reakcí na hmyzí bodnutí. Mezi nimi byly i malé děti,“ říká úvodem ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje MUDr. Martin Houdek.

Nebezpečí hmyzího bodnutí

Chlor z bazénu může být příčinou rozvoje astma

Astma patří mezi nejčastější chronická onemocnění dýchacích cest. V české populaci jím trpí 10 % dětí a 8 % dospělých. Přestože výrazný podíl na rozvoji astmatu v dětském věku má jeho výskyt v rodině, propuknutí a průběh nemoci ovlivňují i vnější faktory. Jde mimo jiné o alergeny, tabákový kouř nebo sloučeniny chloru z krytých bazénů, které se využívají např. v kurzech plavání kojenců a batolat.

Chlor z bazénu může být příčinou rozvoje astma

Marihuana působí na plod a ovlivňuje mužskou plodnost

Užívání marihuany a její legalizace pro léčebné použití je poslední měsíce předmětem diskuzí. V časopise New York Times vyšel nedávno článek, který mapoval, co vědí ženy o účincích marihuany na jejich plod. Konzumace marihuany roste celosvětově, v roce 2014 přiznalo 3,9 % těhotných žen mezi 18-44 lety užívání marihuany. Přitom v roce 2002 to bylo 2,4 %. Důvody nárůstu nejsou zcela jasné. Jisté však je, že důvodem užívání marihuany v době začátku těhotenství u některých žen souvisí s tím, že droga zmírňuje nevolnost doprovázející první trimestr.

Marihuana působí na plod a ovlivňuje mužskou plodnost

S problémy se štítnou žlázou se setká každá osmá žena

 

Štítná žláza má motýlovitý tvar a nalézá se vpředu na krku. Produkuje hormony thyroxin a trijodthyronin, které jsou distribuovány krví do celého těla. Thyroidální hormony ovlivňují tělní metabolismus, včetně rychlosti spalování kalorií nebo srdeční frekvence. Podle množství produkovaného hormonu člověk přibývá na váze nebo ji ztrácí, cítí se unaven nebo naopak čilý. Činnost žlázy je řízena hormonem thyrotropinem z podvěsku mozkového (hypofýzy).

 S problémy se štítnou žlázou se setká každá osmá žena

Proč děti lžou

Děti občas zalžou, pokud na to přijdou učitelé či rodiče, jsou překvapeni. Mnohdy zbytečně. Děti obvykle lžou kvůli tomu, aby získaly nějakou výhodu, jindy jen napodobují to, co vidí u svých rodičů.

Proč děti lžou