_Jak je hodnocena bezpečnost léků pro těhotné

Jak je hodnocena bezpečnost léků pro těhotné
Datum publikace: 16.11.2011

Většina žen se v době jiného stavu začne ptát na to, zda jsou pro ni a pro jejího potomka bezpečné léky, které v době před otěhotněním běžně užívala. Jak probíhá v rámci vývoje nového léku jeho testování s ohledem na bezpečnost plodu?

Testování léků na těhotných ženách se z etických důvodů neprovádí. I tak je ale možné stanovit určité riziko, jaké lék pro ženu v jiném stavu, resp. pro její plod, představuje. Všechny léky jsou před vstupem na farmaceutický trh v etapě schvalování bezpečnosti léku, v tzv. preklinické fázi, testovány na zvířatech na teratotoxicitu, embryotoxicitu. Přestože výsledky studií provedených na zvířatech nelze stoprocentně aplikovat na lidi, určitou výpovědní hodnotu mají.

Léky jsou rozděleny dle bezpečnosti použití v těhotenství podle FDA (Správa potravin a léčiv -  anglicky: Food and Drug Administration) do těchto skupin:

  • Skupina A: Kontrolované studie u těhotných nepotvrdily riziko poškození plodu
  • Skupina B: Studie na zvířatech nepotvrdily riziko, kontrolované studie na těhotných ženách nebyly provedeny
  • Skupina C: Prokazatelně teratogenní nebo embryocidní efekt u zvířat, studie na těhotných nebyly provedeny; případně nejsou dostupné údaje u zvířat ani u těhotných žen
  • Skupina D: Existují doklady rizika pro lidský plod, ale z důvodu nenahraditelnosti v kritických situacích může být lék těhotné ženě podán
  • Skupina X: Riziko podání léku jednoznačně převažuje nad prospěchem

Není nutné vyhýbat se lékům

V období těhotenství a kojení je nutné, aby žena vždy předem konzultovala užívání léků s gynekologem a ošetřujícím lékařem, popř. lékárníkem.
Svévolné vysazování pravidelně užívaných léků, nebo plošné odmítání léků však na místě není. Samotné onemocnění může totiž v mnoha případech způsobit větší škody než vhodně nasazená, či uzpůsobená léčba.
V případě, že žena trpí chronickým onemocněním (diabetes, astma, epilepsie, poruchy štítné žlázy a jiné), je vhodné těhotenství plánovat a je-li to nutné, farmakoterapii upravit po konzultaci s gynekologem nejlépe půl roku před otěhotněním.

Slovníček:
Teratogenní (teratogen) - látka způsobující vznik vrozených vývojových vad
Embryotoxicita - vlastnost chemických látek projevující se nepříznivými účinky na embryo, případně způsobující úmrtí plodu
Embryocidní  - způsobující úmrtí embrya 

Text vznikl ve spolupráci s PharmDr. Lenkou Součkovou Ph.D., vedoucí Oddělení klinických studií a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek