_Normální výsledky testu na těhotenskou cukrovku

Normální výsledky testu na těhotenskou cukrovku
Datum publikace: 19.11.2011

Právě jste absolvovala test na těhotenskou cukrovku? Pokud znáte hodnoty svého výsledku, můžete si sama ověřit, zda jste v pořádku.

Normální hodnoty glykémií (hladiny cukru v krvi) při testu jsou:

  • o 5,1 mmol/l nalačno
  • do 10,0 mmol/l za 1 hodinu
  • do 8,5 mmol/l za 2 hodiny po vypití roztoku

Zvýšení kterékoli z uvedených hodnot nad normu (tedy 5,1 a více nebo 10,0 a více, resp. 8,5 a více) svědčí pro diagnózu těhotenské cukrovky, test se v průběhu těhotenství již neopakuje a žena by měla být sledována a léčena v diabetologické poradně pro těhotné.

I lehce vyšší hodnoty znamenají cukrovku!

Na základě výsledků OGTT nelze rozlišovat "mírnou" a "těžší" poruchu. Lehce vyšší hodnoty bývají u žen s krátce trvající poruchou. Když by byl test dělán o 2 týdny později, byly by hodnoty již vyšší. Cukrovka se u většiny žen s přibývajícími týdny těhotenství zhoršuje. Proto i ženy s hodnotami OGTT (orální glukózový toleranční test ) jen lehce nad normu musejí být léčeny a sledovány diabetologem. 
Kritéria pro těhotenskou cukrovku jsou stanovena přísněji než pro ostatní typy cukrovky. Je třeba počítat s tím, že glukóza z krve matky se dostává přes placentu k dítěti – část mateřské glukózy tedy zpracuje dítě. Vyšší hodnoty krevního cukru než výše uvedené jsou již spojené s většími riziky pro matku i další vývoj dítěte. 

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Hanou Krejčí, Ph.D., z 3. interní klinika a Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze

Diskuze ke článku
dotaz k hodnotám Vloženo: 04.03.2012
Dobrý den, podstoupila jsem test OGTT, mé hodnoty byli 4,88, druhá hodnota 6,71 a třetí 7,69, když jsem byla na kontrole u lékaře, říkal, že jsem stále ještě v normě a zatím to nebudeme řešit, chtěla bych se zeptat, zda bych si raději neměla někam zajít a začít to řešit sama? Jen mi doporučil omezit sladké
Vložit nový příspěvek