_Dieta – základ úspěšné léčby diabetu

Dieta – základ úspěšné léčby diabetu

Asi nejvíce mýtů koluje mezi lidmi právě okolo diety. Že nesmíte to a ono, například máslo nebo brambory, většinou bez vysvětlení, proč by tak tomu mělo být. Následující text by měl do problému vnést jasno.

Datum publikace: 19.11.2011

Všechny typy diabetu mají podobné projevy (tím hlavním je zvýšená hladina krevního cukru), ale mají různé příčiny a podle toho se liší i léčba. Tedy i těhotenská cukrovka má svou vlastní léčbu. I z tohoto důvodu je vhodné, abyste byla sledovaná v ambulanci se zaměřením na gestační diabetes. V těhotenství jsou daleko přísnější kritéria, a to, co je tolerováno ostatním diabetikům, by pro vás a vaše dítě mohlo být rizikové.
Těhotné například nesmějí umělá sladidla, která jsou obsažena ve většině „dia“ nebo „light“ výrobcích. Ty sice nezvyšují glykemii a jsou doporučována ostatním diabetikům, ale v těhotenství ne, protože se jedná o chemické látky, o jejichž vlivu na plod není dost informací a mohou být potenciálně rizikové.
Bohužel, ani mezi lékaři nepanuje úplná shoda v tom, jaká jsou optimální doporučení stran stravování žen s gestačním diabetem. Někteří dávají přednost dietě založené na počítání množství kalorií a rozlišují při tom, jestli se jedná o ženu štíhlou nebo s nadváhou. Jiní zastávají názor, že neustálé počítání a hlídání kalorií může být obtížně slučitelné s normálním životem a vede k tomu, že ji pak pacientky nedodržují. Počítat pouze kalorie by navíc bylo nedostatečné, protože to, co je třeba především hlídat, je příjem cukrů (sacharidů) – a to už by pak toho počítání bylo opravdu moc.

Ukázka vhodné diabetické diety je v následujících textech.

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Hanou Krejčí, Ph.D., z 3. interní klinika a Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek