_Dieta – základ úspěšné léčby diabetu

Dieta – základ úspěšné léčby diabetu
Datum publikace: 19.11.2011

Asi nejvíce mýtů koluje mezi lidmi právě okolo diety. Že nesmíte to a ono, například máslo nebo brambory, většinou bez vysvětlení, proč by tak tomu mělo být. Následující text by měl do problému vnést jasno.

Všechny typy diabetu mají podobné projevy (tím hlavním je zvýšená hladina krevního cukru), ale mají různé příčiny a podle toho se liší i léčba. Tedy i těhotenská cukrovka má svou vlastní léčbu. I z tohoto důvodu je vhodné, abyste byla sledovaná v ambulanci se zaměřením na gestační diabetes. V těhotenství jsou daleko přísnější kritéria, a to, co je tolerováno ostatním diabetikům, by pro vás a vaše dítě mohlo být rizikové.
Těhotné například nesmějí umělá sladidla, která jsou obsažena ve většině „dia“ nebo „light“ výrobcích. Ty sice nezvyšují glykemii a jsou doporučována ostatním diabetikům, ale v těhotenství ne, protože se jedná o chemické látky, o jejichž vlivu na plod není dost informací a mohou být potenciálně rizikové.
Bohužel, ani mezi lékaři nepanuje úplná shoda v tom, jaká jsou optimální doporučení stran stravování žen s gestačním diabetem. Někteří dávají přednost dietě založené na počítání množství kalorií a rozlišují při tom, jestli se jedná o ženu štíhlou nebo s nadváhou. Jiní zastávají názor, že neustálé počítání a hlídání kalorií může být obtížně slučitelné s normálním životem a vede k tomu, že ji pak pacientky nedodržují. Počítat pouze kalorie by navíc bylo nedostatečné, protože to, co je třeba především hlídat, je příjem cukrů (sacharidů) – a to už by pak toho počítání bylo opravdu moc.

Ukázka vhodné diabetické diety je v následujících textech.

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Hanou Krejčí, Ph.D., z 3. interní klinika a Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek