_Strašák jménem těhotenská cukrovka. Zpříjemněte si ji

Strašák jménem těhotenská cukrovka. Zpříjemněte si ji
Datum publikace: 01.02.2018

Je postrachem všech těhotných žen. Ty v rozmezí 24. až 28. týdne těhotenství podstupují orální glukózový toleranční test (OGGT), který vše odhalí. Pokud se u nich projeví, je třeba udělat změny. Seznamte se: těhotenská cukrovka!

Těhotenská cukrovka postihuje ženy, které mají vrozenou dispozici k cukrovce, zejména druhého typu. Tu může prozradit výskyt diabetu v rodině, vždy se ale nemusí jednat o spolehlivý údaj. Její rozvoj spustí působení těhotenských hormonů, které snižují účinek inzulinu. „Ženy bez dispozice k cukrovce dostatečně zvýší produkci inzulinu, čímž kompenzují jeho snížený účinek a hladiny krevního cukru u nich zůstávají v normě. Těhotenská cukrovka se rozvine u těch žen, jejichž slinivka nestačí vyrovnat zvýšené nároky na produkci inzulinu v těhotenství," uvedla pro abctehotenstvi.cz MUDr. Hana Krejčí, Ph.D. z Diabetologického centra 3. interní kliniky a Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LFUK a VFN.

Rizikové faktory

Těhotenská cukrovka se rozvíjí ve druhé polovině těhotenství a zpravidla nemá žádné příznaky. Proto se po její přítomnosti cíleně pátrá až mezi 24. až 28. týdnem těhotenství, kdy probíhá takzvaný OGTT. „Při tom je vyšetřena hladina krevního cukru nalačno a poté jednu a dvě hodiny po vypití glukózy, doplnila doktorka Hana Krejčí.

Každá žena, které je zjištěna těhotenská cukrovka, má být odeslána na diabetologii. Tam dostane všechny potřebné informace a glukometr, na kterém si doma pravidelně měří hodnoty cukru nalačno a po jídlech. Některé ženy mohou mít vyšší hladiny krevního cukru již před těhotenstvím, riziko cukrovky se však zvyšuje dalšími nepříznivými okolnostmi, jako je věk, nedostatek pohybu, nevhodná strava, stres či nadváha. V řadě případů se ale tyto rizikové faktory neobjevují, dokonce až polovina žen s těhotenskou cukrovkou má před těhotenstvím zcela normální váhu.

Co dělat?

„Někdy se setkáváme s tím, že ženy odmítnou OGTT s odůvodněním, že jsou štíhlé, sportují a jí zdravě, tak podle nich přece cukrovku nemůžu mít. Ale to není pravda, k jejímu rozvoji stačí ona vrozená dispozice, o které žena nemusí vědět,“ zdůrazňuje doktorka Hana Krejčí.

Ptáte se tedy, co dělat a jak se těhotenské cukrovce snažit předejít? „Sportovat, zdravě jíst, nestresovat se, otěhotnět do 25 let věku a v těhotenství přibírat přiměřeně. A taky se narodit do rodiny bez výskytu cukrovky,“ dodala Hana Krejčí s úsměvem na tváři.

Kojení jako prevence

Ačkoliv je těhotenská cukrovka přechodná, je pro ženu varováním. „Ještě lépe řečeno užitečnou informací, že je do budoucna ohrožena diabetem druhého typu. Výhodou je, že tato žena může následně učinit opatření a budoucí cukrovce zabránit. Jedním z nich je kojení, které není výhodou pouze pro miminko, ale také pro ženu. Ty, které kojily, mají menší riziko cukrovky 2. typu,“ uzavřela Hana Krejčí.

"Zdravé" sladkosti, které si mohou dopřát ženy s těhotenskou cukrovkou:

  • kousek hořké kvalitní čokolády (s obsahem 70 a více % kakaa)
  • neslazený štrúdl – klasické listové těsto a jablka, vynecháte cukr, strouhanku a raději i rozinky, ale můžete dochutit ořechy a skořicí – jeden kousek k odpolední kávě by měl projít (ne celá nohavice!)
  • ovocný pohár se šlehačkou: ovoce čerstvé (ne kompotované), v odváženém množství (do 30 g sacharidů), šlehačku pravou, čerstvě našlehanou a nepřislazovanou (ne tu ve spreji, která ani vlastně není šlehačkou – zpravidla částečně ztužený rostlinný tuk s cukrem)
  • horké kakao: jen pravé kakao, nepřislazované (tedy ne Granko)
  • domácí zmrzlina: připravená z tučnějšího tvarohu či smetany, kterou rozmixujete s ovocem a necháte zmrazit (samozřejmě bez přídavku cukru)
  • dietní palačinka: těsto bez cukru (mouka, zkuste po francouzsku s přídavkem pohankové, vajíčko, mléko), do hotové palačinky zabalit kousky čerstvého ovoce, ozdobit šlehačkou bez cukru

Autor: Petr Sobol


obrázek1.pngDocent Jozef Záhumenský je přednostou II. Gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava a Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Působí také jako soudní znalecv oboru gynekologie a porodnictví na Slovensku i v České republice. Kromě každodenní práce na porodním sále vede poradnu pro vysoce rizikové těhotenství. Předmětem jeho odborného zájmu je nejen vedení porodů a prenatální péče, ale rovněž problematika těhotných žen s infekčními nemocemi. Zabývá se problematikou gynekologických infekcí a péčí o ženy, které v poporodním období provází problémy. Je autorem dvou monografií, jedné učebnice a mnoha domácích i zahraničních odbnorných článků. Více na www.zahumensky.eu


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek