_oGTT - test na těhotenskou cukrovku. Víte o něm vše?

oGTT - test na těhotenskou cukrovku. Víte o něm vše?
Datum publikace: 19.11.2011

Nastávající maminky se během jiného stavu setkávají se zkratkou OGTT. Jde o test, jehož cílem je odhalení těhotenské cukrovky.

Zátěžový glukózový toleranční test

Přítomnost cukrovky v těhotenství by měla být vyšetřena celkem dvakrát. Na oba testy odesílá těhotnou ženu ošetřující gynekolog a měly by proběhnout v laboratoři (ne v ordinaci lékaře). První vyšetření se provádí u všech žen co nejdříve po zjištění těhotenství a spočívá ve stanovení hladiny krevního cukru (glykémie) nalačno z odběru žilní krve. Toto vyšetření slouží především pro odhalení poruchy, která mohla být přítomna už před těhotenstvím. Všechny ženy, které měly glykémii nalačno na začátku těhotenství v normě (nižší než 5,1 mmol/l), by měly být znovu vyšetřeny mezi 24.-28. týdnem těhotenství pomocí zátěžového testu, který nazýváme orální glukózový toleranční test – OGTT. Právě v tomto období totiž obvykle začíná klasická těhotenská cukrovka.

OGTT by měl být také proveden, pokud se v průběhu těhotenství dosud zdravé ženy bez cukrovky nově objeví cukr v moči 

Vyšší riziko mají:

  • obézní ženy
  • ženy s cukrovkou v předchozím těhotenství
  • ženy po porodu plodu nad 4000 g v předešlém těhotenství
  • ženy s cukrovkou u příbuzných 1. stupně (rodiče, sourozenci)
  • ženy s úmrtím plodu v předchozím těhotenství

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Hanou Krejčí, Ph.D., z 3. interní klinika a Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

 

Diskuze ke článku
Vloženo: 21.08.2019

Vložit nový příspěvek