_Těhotenskou cukrovku nepodceňujte. Co je cílem její léčby?

Těhotenskou cukrovku nepodceňujte. Co je cílem její léčby?
Datum publikace: 19.11.2011

Byla u vás diagnostikovaná těhotenská cukrovka. Lékař vám doporučil léčbu – víte co je jejím smyslem?

Cílem navržené léčby je jediné - udržet hodnoty glykémií (hladiny krevního cukru) v normě. Musíte mít hodnoty, jako byste žádnou cukrovku neměla. Při měření glykemie „z prstu“ (obvykle na glukometru) by těhotná se správnou odezvou na nastolenou léčbu měla mít tyto hodnoty:

na lačno:

 do 5, 1 mmol/l

za 1 hodinu po jídle:

do 7, 8 mmol/l

Jednou za měsíc je také kontrolována hladina tzv. glykovaného hemoglobinu. To je velmi užitečný ukazatel toho, jak na tom byla vaše cukrovka za posledních několik týdnů. Norma je do 40 mmol/mol.

Test je užitečný v tom, že se nedá ošidit. Nestačí dodržovat léčbu několik dnů před jeho vyšetřením – jeho hladina se tak rychle nemění. Pokud má tedy pacientka pravidelné měření glykémií na glukometru v normě, ale glykovaný hemoglobin zvýšený, obvykle to znamená, že v den, kdy se měří na glukometru, vše poctivě dodržuje, ale v ostatní dny polevuje. Glykovaný hemoglobin je tedy něco jako „hlídací pes“.

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Hanou Krejčí, Ph.D., z 3. interní klinika a Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek