_Těhotná a s cukrovkou? Nepodceňujte chůzi ani plavání

Těhotná a s cukrovkou? Nepodceňujte chůzi ani plavání
Datum publikace: 19.11.2011

Těhotenství je skutečně dobou jiného tělesného stavu ženy. Přesto není na místě, pokud se vše vyvíjí tak jak má a lékař těhotenství neoznačí jako rizikové, aby nastávající maminka ze svého života úplně vyloučila fyzickou aktivitu.

Mezi lidmi (a bohužel i mezi mnohými lékaři) přetrvávají nepodložené názory o údajných rizicích fyzické aktivity v těhotenství. Pravdou je, že naopak nedostatek pohybu je tím, co zdárnému průběhu těhotenství neprospívá. Je prokázáno, že v normálně probíhajícím těhotenství běžná ani zvýšená fyzická zátěž nezvyšuje riziko potratu, či předčasného porodu. Naopak, ženy fyzicky aktivní rok před otěhotněním a v průběhu těhotenství, mají výrazně snížené riziko nejen gestačního diabetu, ale i dalších těhotenských potíží například preeklampsie. Je jen velmi málo těhotenských komplikací, kdy je ženě doporučeno pohyb omezit.
Pro všechny ostatní platí – pohybu se nebojte, pohyb spaluje cukr a snižuje jeho hladinu v krvi a to je přesně to, co je při těhotenské cukrovce potřeba. Nejvíce to tělo ocení po ránu, kdy je nejvýraznější inzulinová rezistence a tudíž nejobtížnější udržet glykemii v normě. Asi nejhorším prohřeškem je jít si po snídani lehnout! To samo o sobě může zvýšit glykemii, aniž by při snídani došlo k dietní chybě.

Který pohyb je dobrý?

Ideální je chůze, plavání a individuální cvičení, nejlépe se zaměřením pro těhotné ženy. V současné době je poměrně bohatá nabídka těhotenských cvičení, stačí si vybrat. Cvičení jednou týdně, je lepší než nic, ale asi vytušíte, že pro zdraví je to málo. V ideálním případě si potřebujete zacvičit každý den. Pokud je pro vás obtížné to časově zvládnout, snažte se alespoň v rozumné míře o pohyb v rámci běžných denních aktivit – např. kam můžete dojít pěšky, nejezděte autem ani tramvají. To platí především po ránu.
Pamatujte, že budete-li v rozumné míře cvičení pokračovat i po porodu, snížíte si riziko rozvoje cukrovky (a dalších zdravotních problémů) nejen v dalším těhotenství, ale i později během života. 

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Hanou Krejčí, Ph.D., z 3. interní klinika a Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek