_Důležité poznámky k některým potravinám

Důležité poznámky k některým potravinám
Datum publikace: 19.11.2011

Pár důležitých poznámek k některým potravinám.

Mléko a mléčné výrobky

 

Podle zkušenosti, má mnoho těhotných diabetiček po mléku a mléčných výrobcích k snídani vyšší hodnoty glykemie, než by odpovídalo obsahu sacharidů a než po stejné dávce stejného mléčného výrobku snědeného v jinou denní dobu. Proto je lepší mléko a mléčné výrobky nesnídat. Samozřejmě je z jídelníčku nevyloučíme, jen ze snídaně. Již k dopolední svačině mléčné výrobky je možné jíst. Jogurt, tvaroh atd. vždy jen bílé, nepřislazované. Můžete si je dochutit čerstvým ovocem (v odváženém množství). Mléko můžete dochutit obyčejným kakaovým práškem (ne Grankem nebo jiným slazeným výrobkem). Smetanu můžete, ale nepřislazovanou. Máslo je bez omezení (ale nepřehánět) a můžete jej i ke snídani.

Ovoce

Smíte všechno, ale počítejte sacharidy a nepřekračujte doporučené množství. Nechte si je na svačiny a druhé večeře. K hlavním jídlům je příjem sacharidů vyšší, a pokud obsahuje i ovoce, pak hrozí vyšší glykemie kvůli obsahu ovocných volných cukrů. Ovoce vždy jen čerstvé nebo mražené (pokud nebylo přislazované), nikdy ne kompotované nebo kandované. Vhodné není ani sušené – pro vysokou koncentraci ovocných cukrů. Stejně tak džusy, ani ty 100% - jedna sklenička obsahuje šťávu z velkého množství ovoce. Pokud bude ke svačině pouze ovoce, nepřekračujte 30 g sacharidů na porci (zpravidla 1 střední kus ovoce). Velké jablko nebo větší banán obsahuje více než 30 g sacharidů!

Zelenina

Není pravda, že smíte všechnu bez omezení. Platí to jen pro vybrané druhy „lehkých“ zelenin- kedlubna, brokolice, salátová okurka, zelená paprika, cuketa, listové saláty, ale také avokádo (ostatní druhy zeleniny obsahují již vyšší množství sacharidů a je nutné je započítávat – viz samostatná tabulka; pozor! kukuřice a zelený hrášek ve skutečnosti nejsou zelenina a obsahují vyšší množství sacharidů podobně jako přílohy – nutno vážit).
Ty, které musíte započítávat do příjmu sacharidů, jsou uvedené v tabulce. Nějakou zeleninu mějte vždy v lednici – je ideální na zahánění mlsných chutí – máte do čeho kousnout, aniž byste „hřešily“.

Ořechy

Můžete, jsou zdravé, ale ne bez omezení – obsahují sacharidy – viz tabulka. Jsou také ideální na zahánění mlsných chutí.

Maso, ryby, uzeniny

Maso a ryby můžete bez omezení (ale s rozumem, nic se nemá přehánět). S uzeninami je již potíž. Jsou obvykle velmi nekvalitní, vyráběné z toho nejhoršího masa a jatečního odpadu (kůže, šlachy atd.). Jsou tam přidané škroby, často i volné cukry (např. v paštice nebo také v šunce z balíčku), nejrůznější dochucovadla, konzervanty a další „éčka“ - nic dobrého pro kohokoliv, natož tak pro těhotnou maminku a její dítě. Vysloveně škodlivé jsou pro vysoký obsah dusitanů a v případě uzených výrobků také kancerogenních látek, které při uzení vznikají. V úvahu proto připadá jen opravdu kvalitní šunka, vždy vážená, ne ta zatavená v balíčku – v jejím láku je totiž přítomen cukr.

Pečivo

Celozrnné, nebo obyčejné? Na to není jednoduchá odpověď. Obecně platí, že celozrnné je zdravější. Ale pozor, to co je běžně v obchodech k dostání, se zdravě pouze tváří. Obvykle je to bílé pečivo dobarvené karamelem (což je cukr), aby vypadalo tmavě. Tedy pokud celozrnné, pak jen z věrohodného zdroje (většina prodejen zdravé výživy takové nabízí) nebo vlastnoručně upečené. V běžných obchodech raději sáhněte po obyčejném rohlíku či housce a obyčejném chlebu typu „Šumava“. Nevhodná je také většina toustových chlebů a další balené pečivo – pro obsah volných cukrů.

 

Pití

Pijte neochucené vody, minerálky, neslazené čaje (i ovocné z pytlíku). Láhev vody si můžete dochutit šťávou z vymačkaného jednoho kusu citrusu. Ovocné sypané čaje se neosvědčily, zřejmě pro vyšší obsah sušeného ovoce.
Džusy jsem již zmínila u ovoce – nelze.
Mléko počítejte do celkového příjmu sacharidů. Připomínám – vynechte ke snídani.
Kávu můžete, její příjem nesouvisí s cukrovkou, ale samozřejmě obecně platí, že více jak dva šálky denně nejsou vhodné. Samozřejmě nesladit. Smetanu do kávy můžete, ale pouze tu „tekutou“. Smetana v prášku obsahuje cukr. 

Co mlsat?

Co dělat, když budou vaše chutě přece jen silnější než všechna dobrá předsevzetí na světě? Pak sáhněte po receptech „poslední záchrany“ :

  • Můžete si upéct štrúdl – klasické listové těsto a jablka, vynecháte cukr, strouhanku a rozinky, ale můžete dochutit ořechy a skořicí – jeden či dva kousky ke svačině jsou úplně v pořádku.
  • Ovocný pohár se šlehačkou: ovoce čerstvé (ne kompotované), v odváženém množství, s trochou pravé neslazené šlehačky (ne ve spreji).
  • Horké kakao: pravé kakao s mlékem, nepřislazované (tedy ne Granko) a ne ke snídani (mléčný výrobek).
  • Domácí zmrzlina: připravená z tučnějšího tvarohu a šlehačky nebo zakysané smetany, kterou rozmixujete s ovocem a necháte zmrazit (samozřejmě bez přídavku cukru).
  • Dietní palačinka: těsto bez cukru (mouka, vajíčko, mléko), do hotové palačinky zabalit kousky čerstvého ovoce, ozdobit šlehačkou bez cukru.


Není to tak zlé, viďte. Většina maminek s touto dietou udělala dobrou zkušenost. Nejtěžší je asi ta nutnost jíst pravidelně. Zpočátku můžete pociťovat určitý dyskomfort, někdy i pocity hladu, ale bývá to jen přechodně, než si organismus zvykne na „nový pořádek“. Pokud jste již před dietou přibrala cca 8-10 kilo, obvykle při této dietě již více nepřiberete a je to tak v pořádku. Kdo přibral před dietou víc, může se stát, že nějaké kilo na této dietě shodí. Ale nemělo by to být moc. Žádné hubnutí není vhodné, znamená to, že se v jídle šidíte. 

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Hanou Krejčí, Ph.D., z 3. interní klinika a Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek