_Těhotenská cukrovka odezní po porodu sama

Těhotenská cukrovka odezní po porodu sama
Datum publikace: 19.11.2011

Těhotenská cukrovka se skutečně váže pouze na dobu jiného stavu. Po něm sama odezní. Přesto je dobré ji nepodceňovat. 

Klasická těhotenská cukrovka končí krátce po porodu – po odloučením placenty. Placentární hormony, které cukrovku vyvolávají, rychle klesají, a tím mizí i cukrovka. Praxe bývá taková, že na oddělení šestinedělí ještě maminky dodržují diabetickou dietu, protože hormony klesají postupně. Tím ale léčba skončí.
U maminek, které musely být léčeny inzulinem, se inzulin postupně vysazuje obvykle již během prvního dne po porodu. Po příchodu domů již není nutné dodržovat žádnou dietu a do jídelníčku je možné zařadit i sladké a sladkosti. Během šestinedělí je jen doporučováno vyhnout se extrémům typu snědení celé bonboniéry najednou... vše by se mělo dít s rozumem.

Tři důležité věci

  1. Po ukončení šestinedělí, zhruba do půl roku po porodu se připomeňte svému praktickému lékaři, který vás odešle na zopakování OGTT (zátěžový test na cukrovku), aby se potvrdilo, že šlo o čistě těhotenskou cukrovku, která po porodu zmizela. Mimo těhotenství postačuje stanovení pouze dvou hodnot glykemie při OGTT – nalačno a po 2 hodinách.
    Glykémie nalačno by měla být pod 5,6 mmol/l a ve 120. min. pod 7,8 mmol/l. 
  2. V dalším těhotenství se cukrovka bude s velkou pravděpodobností opakovat a zátěžový test (OGTT) by měl být proveden již v prvním trimestru. Bude-li v normě, opakuje se v obvyklém termínu po 24. týdnu. Je-li opět v normě, naposledy se test zopakuje po 30. týdnu.
  3. Prodělaná těhotenská cukrovka je pro každou maminku varováním a žena by ji neměla podceňovat. Je prokázáno, že ženy s těhotenskou cukrovkou mají vyšší riziko vzniku cukrovky 2. typu. Toto riziko je možné významně snížit zdravým způsobem života. 

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Hanou Krejčí, Ph.D., z 3. interní klinika a Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek