_Inzulin není zlo. Zachraňuje, když dieta nepomáhá

Inzulin není zlo. Zachraňuje, když dieta nepomáhá
Datum publikace: 19.11.2011

Těhotné, u kterých dojde k potvrzení těhotenské cukrovky, se často bojí toho, že by měly v rámci léčby začít užívat inzulin. Ve velké většině případů to ale není potřeba, nemoc se dá dobře zkorigovat jen pomocí diety. Pokud k tomu přeci dojde, není nutné propadat panice. Léčba inzulinem se dá zvládnout celkem v pohodě. 

Co je inzulin

Inzulin je hormon, který produkují B buňky tzv. Langerhansových ostrůvků slinivky břišní. Jeho úkolem je regulace glykemie – hladiny cukru v krvi.
Pokud během terapie lékař doporučí inzulin, jde o léčbu pomocí látky, která je tělu vlastní - nejde o žádnou „chemii“. Inzulin miminku nijak neubližuje, dokonce ani neprostupuje placentou (je to příliš velká molekula).

Kdy je nevyhnutelný

Léčba pomocí píchaného inzulinu není první volbou léčby těhotenské cukrovky, někdy je ale nutná. A to v případě, že režimová doporučení vyplývající z dodržování předepsané diety a dostatečného pohybu nestačí. U malé části nastávajících maminek s těhotenskou cukrovkou, jsou glykemie i přes poctivé dodržování všech doporučení, nad stanovenou normou (tj. nalačno více než 5,1 nebo 1 hodinu po jídle více než 7,8 a glykovaný hemoglobin více než 4 %). Pak přichází na řadu inzulin.

Jak s ním

Inzulin se aplikuje do podkoží pomocí inzulinového pera, do kterého se vloží zásobník s inzulinem. Ovládání je velmi jednoduché a aplikace je snadná. Kolečkem se nastaví počet jednotek inzulinu. Po zcela nebolestivém vpichu do podkoží se pero zmáčkne a tím dojde přes tenkou jehlu k aplikaci dávky inzulinu.
Pero je uložené v praktickém pouzdře velikosti pouzdra na brýle a je možné jej nosit s sebou, např. v kabelce.
Inzulin používaný v léčbě těhotenské cukrovky je dvojího druhu: krátkodobě působící ("rychlý inzulin") a dlouhodobě působící inzulin ("dlouhý inzulin").
Krátkodobě působící inzulin, nebo také "denní" inzulin, se aplikuje přes den před hlavními jídly. Nejlepším místem aplikace je podkoží břicha, odkud se nejrychleji vstřebává. Slouží k "pokrytí" sacharidů v jídle - jeho dávka je nastavena tak, aby glykemie po jídle (měřená 1 hodinu po dojedení jídla) byla v normě, ideálně mezi 6,0 - 7,3. Inzulin Actrapid, Insuman rapid a Humulin R se aplikuje cca 30 minut před jídlem, inzulin Novorapid a Humalog 10-15 minut před jídlem.
Dlouhodobě působící inzulin, nebo-li "depotní", "bazální" či "noční" inzulin se aplikuje zpravidla jednou denně, nejlépe kolem 22. hodiny (nezávisle na druhé večeři). Vhodným místem vpichu je podkoží stehna, odkud se pomalu vstřebává. Jeho účelem je pokrytí bazální potřeby inzulinu (nezávislé na jídle). Je nutný v těch případech, kdy je zvýšená glykemie nalačno. Dávku lékař titruje tak, aby glykemie nalačno byla 4,0 - 5,5. Vlivem příměsi látky, která zpomaluje vstřebávání tohoto inzulinu, je ampule inzulinu poněkud zakalená - má "mléčné" zbarvení. Nejedná se o vadu, nýbrž normu. Tento inzulin je však nutné před použitím pomíchat (nikoli protřepat), což se dělá pomalým otáčením celého pera tam a zpátky o 180 st. K dokonalému promíchání je třeba cca 10 otočení. Promíchání je velmi důležité, jinak aplikovaná dávka neodpovídá realitě.

Je nutná hospitalizace?

Není, většina maminek je „nasazována“ na inzulin ambulantně tzn., že je lékař či sestra v aplikaci proškolí bez nutné hospitalizace. Pouze u těch těhotných, u kterých jsou ještě jiné komplikace, je lepší zahájení léčby inzulinem spojit s pobytem v nemocnici.

Pozor na hypoglykemii

Nepříjemností, která se může během léčby inzulinem objevit, je hypoglykemie - tedy snížená hladina cukru v krvi. Mezi projevy patří pocit hladu, nevolnost, pocit na omdlení, celkový třes, opocení, mžitky před očima nebo bušení srdce.
Každý organismus reaguje na hypoglykemii jinak, ale při jejich opakovaných stavech je „soubor příznaků“ obdobný. Říká se, že kdo jednou zažije hypoglykemii, příště ji velmi dobře rozpozná už při prvních příznacích. Pokud se dostaví první příznaky hypoglykemie, je nutné se rychle najíst, čímž dojde ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Těžší stavy mohou vyústit až v bezvědomí, které mohou být pro těhotnou nebezpečné. To však hrozí spíše u pacientek, které mají déle trvající cukrovku.

Kdy hrozí hypoglykemie a jak se jí vyhnout?

Zlaté bezpečnostní pravidlo zní: pokud aplikuji před jídlem inzulin, jídlo musí obsahovat sacharidy. Pokud takovým jídlem je např. plátek masa se zeleninovým salátem, s vynecháním přílohy, je zde riziko hypoglykemie. V takovém jídle je mizivé množství sacharidů.
Nutné je si uvědomit, že úplně vynechávat sacharidy není vhodné ani pro ženy „pouze na dietě“, ale u žen léčených inzulinem to platí dvojnásob – kvůli riziku hypoglykemie. Vyšší riziko hypoglykemie je také při větší fyzické zátěži a několik hodin po ní. Někdy je tomu třeba předcházet snížením dávky inzulinu, nebo přidáním svačiny navíc, ale postup je individuální a vyřešíte jej se svým lékařem. 

Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Hanou Krejčí, Ph.D., z 3. interní klinika a Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek