_Světový den diabetu: 14. listopad ve znamení cukru

Světový den diabetu: 14. listopad ve znamení cukru
Datum publikace: 14.11.2017

V rámci Světového dne diabetu se na celém světě pořádají akce pro zvýšení povědomí o všech typech cukrovky a probíhají programy prevence cukrovky 2. typu. Tato civilizační nemoc nazývaná také "sladký zabiják" postihla jen v České republice téměř milion lidí.

Světový den diabetu si každoročně připomínáme 14. listopadu, datum oslav bylo stanoveno na počest dne narození objevitele insulinu Fredericka Bantinga. Diabetes mellitus (cukrovka, úplavice cukrová) je označení pro nejednotnou skupinu onemocnění různého původu, jejichž společným jmenovatelem je zvýšená hladina krevního cukru.

Správné zajištění hladiny krevního cukru je výsledkem složitých regulačních mechanismů, na kterých se podílí nervová soustava a řada hormonů produkovaných v těle. Cukrovka je závažné onemocnění organismu, které způsobuje poruchy látkové přeměny a vyvolává mnoho akutních a chronických komplikací. Převážná většina diabetiků trpí cukrovkou 2. typu, jejíž nástup lze ovlivnit správnou životosprávou a fyzickou kondicí.

V České republice žije téměř milion lidí s cukrovkou a lékaři odhadují, že dalších čtvrt milionu má diabetes mellitus také, jen o tom ještě neví. Na léčbu cukrovky a jejích druhotných komplikací jsou v České republice vynakládány přes tři miliardy korun ročně a tyto náklady stále rostou. Je proto zcela zásadní bojovat proti epidemii diabetu 2. typu a investovat do prevence a včasné léčby cukrovky a jejích druhotných komplikací.

Zdroj informací: Mezinárodní federace asociací studentů medicíny

Autor: redakce 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek