Soutěž

SOUTĚŽ: Francouzská kosmetika Saforelle je zpět! Hrajeme o 2 naplněné balíčky

SOUTĚŽ: Francouzská kosmetika Saforelle je zpět! Hrajeme o 2 naplněné balíčky
Další soutěž s kosmetikou Saforelle je tady! Máme pro vás přichystané balíčky s přípravky na intimní hygienu. Stačí odpovědět na soutěžní otázku a možná vylosujeme právě vás. ...
 

Doporučujeme

Jak ovlivní konizace následné těhotenství?

Některé ženy se rozhodnou pro těhotenství poté, co podstoupily zákrok zvaný konizace. Jak může tento ...
 

Znáte práva pacienta?

Víte, jaká máte jako pacient práva? Možná by se vám jejich znalost mohla někdy hodit. ...
 

Nejčtenější

Výtok v těhotenství má mnoho příčin

Mezi nejčastější příčiny výtoku v těhotenství patří hormonální nerovnováha. A to jak na začátku, tak ...
 

Informovaný souhlas rodičů s novorozeneckým screeningem

Po narození dochází hned v porodnici u novorozence k provedení screeningu (plošnému vyhledávání) některých vážných nemocí. Víte na co máte, či nemáte v této souvislosti právo?

Datum publikace: 02.07.2011
Informovaný souhlas rodičů s novorozeneckým screeningem

Podmínkou provedení odběru kapek krve na screeningovou kartičku je informování rodičů o principu a způsobu provedení novorozeneckého screeningu. Rodiče (matka) musí vyjádřit souhlas s odběrem kapek krve z patičky. Forma souhlasu - zda ústně či písemně – není určena a závisí na zvyklostech či vnitřních předpisech jednotlivých zdravotnických zařízení. Za informování rodičů a získání souhlasu je odpovědný ošetřující lékař dítěte. Písemný souhlas není primárně vyžadován proto, že souhlas je v zájmu dítěte automaticky předpokládán.

Jiná situace nastává, pokud by se rodiče z nějakého důvodu rozhodli nesouhlasit s odběrem novorozeneckého screeningu. Ošetřující lékař musí rodiče (matku) požádat o zodpovědné zvážení tohoto kroku – zda tento jejich osobní postoj skutečně považují za úměrný riziku trvalého poškození zdraví z nezachycené nemoci a že odmítnutím screeningu ztrácí jejich novorozenec v případě některého z onemocnění naději na včasnou léčbu a bude ohrožen nejen trvalým závažným poškozením zdraví, ale i úmrtím. Odmítnutí musí být řádně zaprotokolováno v dokumentaci dítěte a podepsáno zákonným zástupcem (rodiči). Pokud by rodiče podpis odmítali, je nutný podpis svědka informování rodičů o důsledcích neprovedení screeningu a jejich odmítnutí.

V rámci novorozeneckého screeningu cystické fibrózy se v první fázi vyšetřuje hladina látky vytvářené slinivkou břišní (tzv. imunoreaktivního trypsinogenu - IRT). Tento test je dostatečně citlivý a měl by zachytit většinu pacientů s cystickou fibrózou, zvýšená hladina IRT se však může vyskytnout, aniž by novorozenec trpěl cystickou fibrózou. Proto u 1% novorozenců s nejvyšší hladinou IRT se v druhém kole v suché kapce krve z původního odběru vyšetřuje gen pro cystickou fibrózu. Podrobnosti o tomto vyšetření naleznete v článku o cystické fibróze. Pro toto jedno specifické genetické screeningové vyšetření Společnost lékařské genetiky České lékařské společnosti J. E. Purkyně vydala výjimku z obecně platného pokynu o nutnosti písemného informovaného souhlasu s genetickým vyšetřením.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek

Pro vložení příspěvku je nutné být přihlášen.
Přihlásit přes facebook
uživatel
heslo