_7 chyb, které mohou ovlivnit výsledek testu těhotenské cukrovky

7 chyb, které mohou ovlivnit výsledek testu těhotenské cukrovky
Datum publikace: 08.06.2014

Chystáte se na test těhotenské cukrovky? Zde jsou doporučení a rady, aby test proběhl tak, jak má.

 

Chyby, které mohou ovlivnit výsledky OGTT (orální glukózový toleranční test), mohou být jak na straně těhotné ženy, tak na straně lékaře či laboratoře.

Test s odběrem glykémie nalačno a po 2 hodinách od vypití sladkého roztoku s vynecháním odběru po 1 hodině – takto se test provádí při diagnostice ostatních typů diabetu. Zkrácený test však neodhalí cukrovku u řady žen, které mají zvýšenou hodnotu pouze po 1 hodině testu. Velká mezinárodní studie HAPO potvrzuje nutnost vyšetření glykemie v 60. minutě testu.

Test má být provedený ve správnou dobu – pokud je test udělán před 24. týdnem, je proveden příliš brzy. Cukrovka se může objevit až později a není-li test zopakován, zůstane neodhalena. Naopak test po 28. týdnu je proveden příliš pozdě a vzniká zde riziko, že cukrovka již může nějakou dobu probíhat.

Stanovení hladin cukru pouze z odběru z prstu s tímto odběrem by těhotná žena neměla souhlasit! Glykémie (hladiny cukru) v kapilární krvi odebrané z prstu jsou pro diagnózu těhotenské cukrovky zcela nespolehlivé.

Stanovení glykémií na glukometru takto se test neprovádí! Glukometr slouží k orientačnímu domácímu měření glykémií pro kontrolu správnosti léčby, nikoliv k diagnóze diabetu!

Nedodržení doby lačnění před testem žena nesmí nic jíst alespoň 8 hodin před testem a pít pouze neslazené nápoje. Na druhou stranu test neovlivní, pokud v předchozím dnu sníte něco sladkého. Naopak není vhodné ve dnech před testem omezovat příjem cukrů (sacharidů). Výsledky testu by pak mohly být „falešně v normě“.

Fyzická aktivita během testu – po celou dobu testu je nutné zůstat v klidu, vezměte si s sebou knížku nebo časopis. Fyzická aktivita zasahuje do metabolismu cukru a může zkreslit jeho výsledky. Takže žádné pobíhání, nakupování nebo zařizování jiných věcí mezi jednotlivými měřeními v průběhu testu! Stejně tak den před testem nedělejte žádné extrémní fyzické výkony.

Příliš dlouhý interval mezi odběrem krve a jejím zpracováním – glykémie ze vzorku krve musí být vyšetřena nejpozději do 1 hodiny po odběru, jinak dochází k velkému zkreslení. Vyšetření by se nemělo provádět v ordinaci lékaře, ale přímo v laboratoři, kde mají zkušenosti se správným prováděním tohoto testu.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek