_7 chyb, které mohou ovlivnit výsledek testu těhotenské cukrovky

Chystáte se na test těhotenské cukrovky? Zde jsou doporučení a rady, aby test proběhl tak, jak má.

Datum publikace: 08.06.2014
7 chyb, které mohou ovlivnit výsledek testu těhotenské cukrovky

 

Chyby, které mohou ovlivnit výsledky OGTT (orální glukózový toleranční test), mohou být jak na straně těhotné ženy, tak na straně lékaře či laboratoře.

Test s odběrem glykémie nalačno a po 2 hodinách od vypití sladkého roztoku s vynecháním odběru po 1 hodině – takto se test provádí při diagnostice ostatních typů diabetu. Zkrácený test však neodhalí cukrovku u řady žen, které mají zvýšenou hodnotu pouze po 1 hodině testu. Velká mezinárodní studie HAPO potvrzuje nutnost vyšetření glykemie v 60. minutě testu.

Test má být provedený ve správnou dobu – pokud je test udělán před 24. týdnem, je proveden příliš brzy. Cukrovka se může objevit až později a není-li test zopakován, zůstane neodhalena. Naopak test po 28. týdnu je proveden příliš pozdě a vzniká zde riziko, že cukrovka již může nějakou dobu probíhat.

Stanovení hladin cukru pouze z odběru z prstu s tímto odběrem by těhotná žena neměla souhlasit! Glykémie (hladiny cukru) v kapilární krvi odebrané z prstu jsou pro diagnózu těhotenské cukrovky zcela nespolehlivé.

Stanovení glykémií na glukometru takto se test neprovádí! Glukometr slouží k orientačnímu domácímu měření glykémií pro kontrolu správnosti léčby, nikoliv k diagnóze diabetu!

Nedodržení doby lačnění před testem žena nesmí nic jíst alespoň 8 hodin před testem a pít pouze neslazené nápoje. Na druhou stranu test neovlivní, pokud v předchozím dnu sníte něco sladkého. Naopak není vhodné ve dnech před testem omezovat příjem cukrů (sacharidů). Výsledky testu by pak mohly být „falešně v normě“.

Fyzická aktivita během testu – po celou dobu testu je nutné zůstat v klidu, vezměte si s sebou knížku nebo časopis. Fyzická aktivita zasahuje do metabolismu cukru a může zkreslit jeho výsledky. Takže žádné pobíhání, nakupování nebo zařizování jiných věcí mezi jednotlivými měřeními v průběhu testu! Stejně tak den před testem nedělejte žádné extrémní fyzické výkony.

Příliš dlouhý interval mezi odběrem krve a jejím zpracováním – glykémie ze vzorku krve musí být vyšetřena nejpozději do 1 hodiny po odběru, jinak dochází k velkému zkreslení. Vyšetření by se nemělo provádět v ordinaci lékaře, ale přímo v laboratoři, kde mají zkušenosti se správným prováděním tohoto testu.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek