_ABC poradna: Vybíráme to nejzajímavější

ABC poradna: Vybíráme to nejzajímavější
Datum publikace: 20.09.2018

Dokáže úraz hlavy negativně ovlivnit těhotenství? A může pásový opar dostat opravdu každý? Nejen tyto zajímavé otázky jste pokládali našim odborníkům.

Prof. MUDr. Pavel Calda, CSc.- porodník, gynekolog a genetik


Otázka:

Dobrý den, mám dotaz. Je normální, že moje sestra má krevní skupinu O a já Rh A negativní? Naši rodiče již nežijí, matka zemřela v r. 1987 a otec v r .2014. Mně je 67 let a sestra je o 10 let mladší. Děkuji za odpověď, Eva Gurecká

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku. Ano, domnívám se, že je to takto možné. Zdraví Pavel Calda

Doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD.

obrázek1.png

Otázka:

Dobrý den. Prosím o radu. Jsem v 17.tt a před 5 dny jsem měla úraz hlavy – při úklidu v koupelně jsem prudce vstala a bouchla jsem se do zadní části hlavy o umyvadlo – náraz byl opravdu silný, otok v zadní části hlavy, nekrvácela jsem, nezvracela jsem, ani zřejmě ke ztrátě vědomí nedošlo. Od té doby (tj. již 5.den) však pociťuji bolesti hlavy a „motání“ hlavy, boule se již hojí, „motání“ hlavy je možná již také trochu lepší, zato pocity bolesti hlavy neustupují a chvílemi se mi zdají dokonce intenzivnější. Před 3 a 4 dny jsem proto byla u neuroložky, ta mi však udělala pouze běžné neurologické vyšetření (koukla se mi do očí, poklepala mě kladívkem, prohlédla mi nohy, ruce a záda) a konstatovala, že to zřejmě nic nebude a že tyto mé bolesti mohou prý trvat ještě cca měsíc, což se mi zdá na „obyčejné“ bouchnutí do hlavy příliš dlouho. Na otřes mozku to paní doktorka neviděla, prý bych musela ztratit vědomí a zvracet, a proto mi doporučila jen nepřepínat se a používat krční límec. Na kontrolu k neuroložce mám přijít až za měsíc, když nebudou mé problémy ustupovat. O tomto úrazu jsem se radila ještě se svou gynekoložkou a ta mě trochu znepokojila tím, že prý i v takovýchto zdánlivě banálních případech může dojít k vnitřnímu hematomu, krvácení do mozku či vzniku krevní sraženiny (a to prý i v řádech týdnů či dokonce měsíců), tak by prý na mém místě bolest hlavy rozhodně nepodceňovala – prý mám dokonce zvážit vyšetření magnetickou rezonancí, aby se nějaké komplikace neprojevily až při samotném porodu. Nemohla jsem tímto úrazem nějak ublížit plodu? – např. aby měl dostatek kyslíku, aby nebyly v důsledku mých bolestí nějak změněny mé mozkové funkce s negativním dopadem na dítě…Ráda bych se tedy poradila, jak mám nyní postupovat, tj. mám skutečně celý měsíc čekat, zda mé bolesti vymizí nebo mi raději doporučujete podstoupit nějaká další vyšetření a případně která? Je dle Vás vhodné vyšetření magnetickou rezonancí hlavy ještě před porodem a neohrozí toto vyšetření nenarozené miminko? – slyšela jsem, že toto vyšetření není pro nenarozené dítě dobré zejména z hematologické stránky (což mému praktickému lékaři prý sdělil hematolog - může to prý ovlivnit vznik nějakých nemocí v budoucnu jako je např.leukémie), ale nemám bohužel více informací. Předem moc děkuji a mějte se hezky

Odpověď:

Dobrý den, nejsem specialista z oboru neurologie, proto Vám odpovím jenom obecně. 1. Váš stav žádným způsobem momentálně neohrožuje dítě. Když to vemu ad absurdum - i ženy po závažných úrazech mozku můžou donosit a porodit zdravé dítě. 2. Magnetická rezonance se považuje v současné době za bezpečnou v každém stadiu těhotenství. Nevzniká při ní žádné roentgenové záření, zařízení pracuje na úplně jiném principu. Kromě toho při vyšetření hlavy není oblast dělohy nijako zasažená samotným vyšetřením. Jestli je vyšetření nutné nebo ne, to musí rozhodnout specialista neurolog.

Otázka:</strong

Dobrý den, pane doktore. Obracím se na Vás s dotazem ohledně pásového oparu, kterým onemocněl můj otec. Už to bude 14 dní, co mu to zjistili, dostal nějakou mastičku a prášky, ale stále ho to bolí. Já jsem nyní v 7. měsící těhotenství a následující víkend bychom se s otcem měli vidět. Můžu být klidná, že virem neonemocním? V dětství jsem měla neštovice a měl je už i můj dvouletý syn. Platí u pásového oparu inkubační doba max. 14 dní, pak už nelze virus chytit? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den. Tereza M.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku. Pásový opar je vlastně lokalizovaný projev infekce virem planých neštovic. Po primární infekci (klasické plané neštovice) zůstane virus v buňkách nervových kořenů a při výrazném oslabení imunity, virus vycestuje podél nervových vláken a způsobí akutní lokalizovaný výsev podobný neštovicím. Člověk trpící pásovým oparem je vysoce infekční, ale jenom pro lidi, kteří v mládí nepřekonali neštovice. Když jste plané neštovice měla, máte v krvi protilátky, které Vás celoživotně chrání před další infekcí, a zároveň brání i přechodu viru přes placentu směrem k vyvíjejícímu se plodu. Takže není problém můžete otce navštívit, jistě to ocení, protože pásový opar je bolestivá a nepříjemná komplikace.


Přední odborník na problematiku diagnostiku chorob ženského prsu, bývalý přednosta Radiodiagnostické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. V současné pracuje jako předseda Komise pro screening nádorů prsu Ministerstva zdravotnictví ČR a odborný garant mamárního screeningového programu v České republice, člen výboru České radiologické společnosti, místopředseda Asociace mamodiagnostiků ČR. Zároveň působí jako expert v projektu Evropské komise zaměřeném na tvorbu nových doporučení týkajících se diagnostiky a léčby rakoviny prsu (European Commission Initiative on Breast Cancer, https://ecibc.jrc.ec.europa.eu/ ). Vyučuje jako vysokoškolský profesor na 1. lékařské fakultě UK. Od ledna 2018 je vedoucím lékařem nového špičkového Mamodiagnostického centra Waltrovka v Praze 5 - Jinonicích (www.mamocentrum.eu).

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek