_ABC poradna: Co když se miminko nedaří?

ABC poradna: Co když se miminko nedaří?
Datum publikace: 15.11.2018

Touha po těhotenství je po mnoha neúspěšných pokusech pro ženy dost často zničující, běžný život odkládají na druhou kolej a mají jediný cíl - dítě. Jak k problému přistupovat a na která místa se můžete obrátit? Ptejte se v naší poradně paní doktorky Jažembovské.

MUDr. Maria Jaržembovská

Otázka: 

Dobrý den paní doktorko, je mi 34 let, manželovi je 40. Rok se pokoušíme o těhotenství a stále nejsem těhotná. Pokud bychom chtěli jít na vyšetření do nějakého centra, potřebujeme nějaké doporučení? Nebo se stačí objednat? Děkuju za odpověď, Romana

Odpověď:

Dobrý den, doporučení od Vašeho gynekologa není nutné. Podrobnější informace k objednání dostanete v každém centru asistované reprodukce, zkuste si tam zavolat nebo napsat email. S pozdravem, M.Jaržembovská

 

Otázka:

Dobrý večer paní doktorko, chcela by som sa s Vami poradiť ako postupovať v prípade, že mám 12mesiacov v roku anovulačné cykly. Užívala som trištvrť roka Duphaston tbl., počas tohto obdobia sa ovulácia nedostavila, prestala som ich užívať nakoľko som nevidela výsledky. Podľa odberov mám hormonalný profil v poriadku. Folikuly však dorastajú iba do určitej veľkosti a potom prestávajú rasť a k ovulácii nedôjde. Ako je možné, že mám v poriadku hormonálny profil a folikuly nedorastú do potrebnej veľkosti? Aká je príčina anovulácie, rada by som riešila primárnu príčinu a nie sekúndárne dôsledky. Bolo mi povedané, že príčiny anovulacie nevieme, je to pravda? Bola som u dvoch gynekologov, jeden mi tvrdil, že to bude PCO a druhý, že on to tak nevidí. Neexistuje presná diagnostika PCO? Na to aby som mala ovuáciu budem musieť užívať hormonálnu liečbu? Pán doktor mi odporúča užívať hormonálnu liečbu nakoľko bez hormonálnej liečby je vyššie riziko rakoviny prsníka. Je to tak? Mám 26 rokov a s partnerom uvažujeme o bábetku nasledujúci rok. Ďakujem a želám príjemný večer.

Odpověď:

Dobrý den, myslím, že pokud plánujete těhotenství až v příštím roce, tak zatím můžete jen užívat léky typu Duphaston na úpravu cyklů (pokud pravidelně sama bez léků nemenstruujete). V příštím roce Vám může gynekolog předepsat léky na stimulaci ovulace (nemá smysl je ale užívat pokud se nesnažíte v daném cyklu otěhotnět). Pokud máte výsledky vyš.hormonálního profilu v normě, může se jednat jen o dočasnou poruchu cyklu (např po vysazení antikoncepce, změně těl.hmotnosti...) a časem dojde k spontánnímu nástupu ovulačních cyklů i bez léčby. Event.se můžete v příštím roce sama objednat na konzultaci a léčbu do centra asistované reprodukce, držím palce M.J.

 

Otázka:

Dobrý den, je možné zaregistrovat se v CAR a podstoupit vyšetření nepolodnosti bez partnera? Nedaří se nám otěhotnet přes dva roky. Na gynekologii bez viditelné příčiny. Partner má již dítě. Chtěla bych se nechat podrobne vyšetřit sama, vím, že se všude doporučují oba partneři. Děkuji za odpoveď Petra (33let)

Odpověď:

Dobrý den, klidně se můžete objednat i bez partnera. Resp.až by jste měla výsledky všech vyšetření v pořádku a stále se Vám nedařilo otěhotnět, bude časem na místě vyšetřit i partnera (samotný fakt že nemá dítě, jěště nevylučuje že může být problém na jeho straně). Hodně štěstí, M.J.

Autor: redakce


Maria Jaržembovská

Maria Jaržembovská
pracuje od roku 2011 v klinickém centru ISCARE (www.iscare.cz). Posledních 7 let pracovala na klinice u Apolináře v Praze, vedle obecné gynekologie a porodnictví se věnuje především reprodukční medicíně (asistoavné reprodukci).


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek