_ABC poradna: Diagnóza myom - je čeho se bát?

ABC poradna: Diagnóza myom - je čeho se bát?
Datum publikace: 11.10.2018

Myomy dokáží pacienty nepěkně vyděsit, jak se s nimi vypořádat vysvětluje pan profesor Pavel Calda v naší online poradně. Co dalšího by vám nemělo uniknout se dozvíte v nejnovějším souhrnu zásadních témat.

Prof. MUDr. Pavel Calda, CSc.- porodník, gynekolog a genetik


Otázka:

Dobrý den pane doktore. Prosím o Váš názor. Lékař mi na vaginálním ultrazvuku specifikoval submukózní myom vel. 35x40x37mm, který výrazně deformuje dutinu děložní. Hodně krvácím, mám při menstruaci bolesti, kvůli nedostatku železa ho doplňuji tabletkami, někdy krvácím i mimo menstruační pauzu. Je mi 43 let a lékař na utz mi navrhl hysterektomii, případně zavedení tělíska Mirena. Můj gynekolog mi navrhl vyměnit HA Yadine za Daisenette, pokud bych krvácela tak Esmya a na posledním místě hysterektomii. Prosím o Váš náhled na věc, případně Vaše zkušenosti. Děkuji. Dana.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za důvěru, abych se mohl kvalifikovaně rozhodnout, musel bych situaci asi vidět sám. Nicméně obdobných případech bych asi uvažoval primárně o hysteroskopieckém odstranění myomu, či jak navrhoval váš lékař, zavedení nitroděložního systému s gestagenem. Ale každé toto řešení má svoje výhody i nevýhody a je potřeba ho opravdu velmi cílenně zvážit.

MUDr. Markéta Geleneky


Otázka:

Dobrý den, mám měsíc starého synka. Byli jsme s ním na návštěvě a bohužel zrovna jedna osoba, která s ním byla v úzkém kontaktu (chovala ho a přebalovala), měla opar. Nevím, v jakém stadiu, ale protože jsem si ho nevšimla, tak předpokládám, že už zaschlý. Nicméně ještě před 14 dny ho neměla. Hrozí něco synkovi? Co mám kdyžtak sledovat a jak dlouhou má virus inkubační dobu? Kdy případně kontaktovat pediatru? Já sama jsem opar nikdy neměla, takže nevím. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, nemusíte se obávat, riziko přenosu infekce je velmi malé, pokud byl navíc opar již zaschlý, pak ani nevzniká. Nepíšete sice zda se jednalo o opar na rtu (nosu), či o opar pásový, ale v obou případech platí výše uvedené. Navíc je novorozenec možná chráněn protilátkami, které jste mu předala, pokud jste se sama infekcí herpes simplex virem (opar nosu, rtu) či neštovicemi (pásový opar) někdy v minulosti nakazila. Inkubační doba je v průměru kolem 1-2 týdnů. Infekce herpes simplex virem probíhá většinou bezpříznakově, popřípadě pod obrazem horečnatého onemocnění s puchýřky v ústech a kolem něj. Infekce neštovicemi pak v typické podobě puchýřků na kůži. Zdravím Vás, Dr. Geleneky

MUDr. Maria Jaržembovská


Otázka:

Dobrý den, je mně 16 let a mám už 8 dní opožděnou menstruaci. Mám nafouklé břicho, tvrdé prsa a mám rýmu a bolí mě v krku. Pohlavní styk jsem neměla,jen jsem se s přítelem mazlila. Bojím se abych nebyla těhotná, mám hrozný strach. Je to možný?

Opdověď:

Dobrý den, pokud je to tak jak jste psala, těhotná byste být neměla. Při přetrvávání gynekologických potíží se ale objednejte na vyšetření ke gynekologovi. S pozdravem, M.JaržembovskáProfesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek