_To nejnovější z naší poradny: Na co se často ptáte?

To nejnovější z naší poradny: Na co se často ptáte?
Datum publikace: 25.05.2018

Mateřství je nejkrásnější období v životě ženy, provází ho však řada otázek, na které najdeme odpověď pouze u lékaře. Přední čeští odborníci jsou neustále připraveni pomoci čtenářkám se všemi nejasnostmi. Podívejte se na souhrn nejnovějších témat, které čtenářky zajímaly.

Prof. MUDr. Pavel Calda, CSc. - porodník, gynekolog a genetikOtázka: 

Dobrý den pane doktore, je mi 39 let, jsem po dvou porodech a jednom umělém přerušení těhotentsví v 7+4 tt. Partner je Rh pozitivní, já RH negativní, obě děti RH pozitivní. Po UPT jsem odmítla injekci protilátek z důvodu, že další těhotenství už neplánuji. V případě, že bych si to rozmyslela a chtěla ještě dítě, je to prosím velké riziko? Po obou porodech jsem injekci protilátek dostala. Je možné zjistit ještě před případným těhotenstvím, jestli by se protilátky zvyšovaly nebo jaký by byl v případě čtvrtého těhotenství postup? Je to velké riziko?

Odpověď: 

Dobrý den, po interupci v prvém trimestru, kdy jste nedostala profylaxi antiD, není pravděpodobnost imunizace příliš vysoká. Dá se vyšetřit přítomnost protilátek ještě před těhotenstvím, což stoprocentně nezaručí, že se nevytvoří v průběhu gravidity. Nicméně myslím si, že tato situace je řešitelná. Do dalšího těhotenství bych se asi pustil. Malé riziko zde však je.

 

Stanislava Bašatová


Otázka: 

Dobrý den, jsme v 18. týdnu těhotenství a na ultrazvuku nám zjistili „pes equinovarus“ u plodu. Poslali nás na konzultaci na Bulovku, na ortopedii a na genetiku. Můžeme udělat pro naše miminko ještě něco dalšího? Informace asi všechny dostaneme, máme se nějak obávat?

Odpověď:

Dobrý den, v tuto chvíli nemůžete pro své miminko udělat nic víc. Užívejte těhotenství a těšte se na příchod nového človíčka. Netrapte se ničím. V současnosti je to vada dobře řešitelná. Na Bulovce používají Ponsetiho metodu. Jednotlivé kroky jsou popsány na www.ponseti.cz. Zde se i dozvíte na co se připravit (např. kočárek koupit spíš širší, aby se tam vešly dlahy, oblečení vybírat rozepínací mezi nožkama apod.) Na FB je skupina Pes Equinovarus, kde najdete téměř 800 rodin z celé ČR. Nejste na to sama!

 

MUDr. Antonín Kaprál


Otázka:

Dobrý den pane doktore, jsem v 15tt, je mi 38 let. V posledních asi dvou týdnech mě po milování bolí podbřišek a mám pocit jakoby tvrdnutí a hůře se mi dýchá. Přetrvává to i hodinu, dvě. Je to hodně nepříjemné, ale není to ostrá bolest, ani nekrvácím. Myslíte, že je to v pořádku, nebo máme milování omezit?

Odpověď: 

Dobrý den, ve Vašem případě bych doporučil erotické aktivity výrazně omezit, mohly by v krajním případě vést až k vyvolání potratu.

 

MUDr. Maria Jaržembovská

Otázka:

Dobrý den, poslední menstruaci jsem mela 20.8 a krvácela jsem 4 dny. Během vypočítané ovulace jsem měla s manželem pohlavní styk.Termín další menstruace byl 15.9, ale nedostavila se. Udělala jsem si těhotenský test - byl negativní. Pobolívají mě prsa, ráno mi bývá špatně od žaludku a občas mě pobolívá i v podbřišku jako před menstruací. Je možné, že těhotná jsem, ale test to nezaznamenal?

Odpověď:

Dobrý den, těhotenské testy můžou být někdy falešně negativní. Pokud máte příznaky jako bolesti v podbřišku, nevolnosti, tak je na místě těhotenský test za pár dní zopakovat, nebo se rovnou stavit u Vašeho gynekologa na test hCG z krve, který je nejspolehlivější.


MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek