_ABC poradna: Plány na miminko? Tyto otázky musíte vidět

ABC poradna: Plány na miminko? Tyto otázky musíte vidět
Datum publikace: 04.10.2018

V dnešním shrnutí nejzajímavějších dotazů z naší poradny jsme se zaměřili na otázky týkající se plánu na miminko. Potřebujete také poradit? Obraťte se na paní doktorku Jaržembovskou, odbornici na asistovanou reprodukci.

MUDr. Maria Jaržembovská


Otázka:

Dobrý den, můj dotaz spočívá v tom, že mám nepravidelnou MS a tudíž netuším, kdy mám plodné dny. S manželem se snažíme o miminko první měsíc, poslední MS byla 18.9.-22.9., pohlavní styk jsme měli od 23,24,26,27,28,29,31,2,3,5. Jaká je šance, že se nám miminko povedlo? Již 3 den mě bolí v podbřišku jako před MS a mám pocit že mi prsa ztěžkla. Děkuji za vaši odpověd

Odpověď:

Dobrý den, vzhledem k tomu, že pohlavní styk v době předpokládané ovulace byl, šance na otěhotnění je (těhotenský test může být pozitivní cca měsíc po termínu poslední menstruace, 18.10) Pokud by jste v tomto menstruačním cyklu neotěhotněla, v následujícím je možné časovat pohlavní styk na dobu ovulace (ovulační testy jsou dostupné v lékárně, nebo se můžete objednat ke gynekologovi na ultrazukové vyšetření, kde Vám na základě nálezu stanoví termín předpokládané ovulace). Pokud udáváte, že nemenstruujete pravidelně, je vhodné si ověřit, jestli ovulaci vůbec máte. A pokud ano tak kdy, abyste se v tomto období mohli snažit. V případě nejasností se můžete bez obav obrátit na Vašeho gynekologa nebo přímo na centrum asistované reprodukce, kde proběhne kompletní dovyšetření. S přáním hodně štěstí - a pozitivního testu. M.J.

Otázka:

Dobrý den paní doktorko. Mám dotaz. Pět let se snažíme o miminko. Spermiogram v normě. Nyní jsem po laparoskopii.Vejcovody jsou průchodné, žádné srůsty jen našli endometriózu. Nyní se máme snažit o mimi, když se nepodaří budeme se objednávat do CAR. Chtěla jsem se zeptat co nás tam konkrétně v našem případě čeká. Je nám 31 let. Vím, že některé ženy při endometrióze neotěhotní ani za Vaší pomoci. I nyní po laparaskopii mám bolestivou menstruaci a před ní několik dní špinění, to jsem myslela že už nebude, bohužel ano. Děkuji Vám za odpověď. Hanna

Odpověď:

Vzhledem k tomu že se snažíte otěhotnět již 5 let, je určitě vhodné navštívit centrum asistované reprodukce. Podstoupíte vstupní pohovor, odběr krve na vyšetření hormonálního profilu, následně ultrazvukové vyšetření a na základě dostupných výsledků Vám bude doporučen další postup. Je možné že Vám bude jako první krok nabídnuta intrauterinní inseminace (zavedení spermií do dutiny děložní v době ovulace) u které bude také znovu vyšetřen spermiogram partnera. Šance na otěhotnění při inseminaci ale není vyšší ve srovnání s tím, když se snažíte otěhotnět spontánně. Dalším krokem už ale bude doporučení k IVF (umělé oplodnění), vzhledem k tomu že tímto způsobem je pravděpodobnost otěhotnění nejvyšší. Obecně, u prokázané endometriozy máte 2 základní možnosti - otěhotnět, nebo užívat antikoncepci, jinak existuje riziko že se endometrioza může znovu objevit nebo zhoršit. Co se týká úspěšnosti IVF, těhotní i ženy s endometriozou, nemusíte mít obavy. Máte příznivý věk a pokud se včas rozhodnete navštívit centrum asistované reprodukce, máte šanci dobrou.

Otázka:

Dobry den, paní doktorko. Chtěla bych se zeptat jak postupovat a kde hledat pomoc, když partner má lékařsky doloženo, že má genetickou vadu penisu. Proste ho ma malého. Ale chteěi bychom dítě.Jak máme psotupovat dále?  Kolik by to vše stálo a popřípadě - hradí něco pojišťovna? Předem moc děkuji za odpověď Barbora

Odpověď:

Dobrý den, v první řadě se objednejte na konzultaci do centra asistované reprodukce, tam Vám vše podrobně vysvětlí. Je možné provést intrauterinní inseminaci (kterou hradí pojišťovna), nebo podstoupit IVF, které je taky hrazené pojišťovnou, ale čekají Vás doplatky (za stimulační léky v lékárně, za laboratorní postupy které nejsou hrazené pojišťovnou). Ceny se můžou v jednotlivých centrech lišit. Přeju hodně štěstí M.J.


Maria Jaržembovská

Maria Jaržembovská
pracuje od roku 2011 v klinickém centru ISCARE (www.iscare.cz). Posledních 7 let pracovala na klinice u Apolináře v Praze, vedle obecné gynekologie a porodnictví se věnuje především reprodukční medicíně (asistoavné reprodukci).


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek