_Rychlejší pomoc i vyšší přídavky na děti. Rok 2018 přináší důležité změny

Rychlejší pomoc i vyšší přídavky na děti. Rok 2018 přináší důležité změny
Datum publikace: 22.12.2017

Rok 2018 s sebou přinese řadu důležitých změn, které mají za cíl podpořit rodiny s dětmi. Výrazná novinky se dotknou i přídavků na děti. Ty poprvé od roku 2008 vzrostou a jejich výše se zvedne o 300 korun měsíčně.

V praxi to znamená, že u dětí do šesti let vzniká nárok na přídavek ve výši 800 korun, u dětí do 15 let je to 910 korun a ve věkové hranici od 15 do 26 let činí nárok na přídavek tisícikorunu. 

Rychlejší pomoc

Další důležitá změna platí už od října. U vyplácení přídavků se už nevychází z příjmů domácnosti za kalendářní rok předcházející tomu, ve kterém se o přídavky žádalo, ale z výdělků za období předcházející kalendářnímu čtvrtletí. Konkrétně se jedná o následující úseky: leden–březen, duben–červen, červenec–září, říjen–prosinec.

Při výběru dětského lékaře se mějte na pozoru. Na co všechno byste se měli zaměřit?

Časy, kdy rodiny dosáhly na příspěvek třeba až s dvouletým zpožděním, jsou tedy minulostí. „Díky změně se k rodinám pomoc dostane mnohem rychleji, když ji skutečně potřebují. Vzroste tak počet rodin, které přídavky na děti dostanou dříve než v případě dokládání ročních příjmů,“ uvedla ex ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

„Podporu dostanou tak i rodiny, které pracují, ale mají relativně nízké příjmy,“ dodala Marksová. Další ze zásadních novinek se týká rozšíření rozhodného příjmu z 2,4 na 2,7násobek životního minima.

Vzroste zvýhodnění na první dítě

Změna, která se projeví v daňových přiznáních. Zatímco ke zvýšení daňového zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě došlo už několikrát, u prvního dítěte zvýhodnění dlouho zůstávalo stejné. To se ale od nového roku změní. Zvýhodnění na první dítě vzroste o 150 korun měsíčně a navýší se z 13 404 korun na 15 204 korun.

Změny v rodičovském příspěvku

Další důležitou informací jsou změny týkající se rodičovského příspěvku. Jeho celou částku, tedy 220 000 korun, půjde nově vyčerpat už za zhruba šest měsíců. Čerpání „rodičáku“ si budou moct zkrátit také osoby, které se neúčastnily nemocenského pojištění. Od nového roku ho mohou čerpat do částky 7600 korun měsíčně a zkrátit si tak dobu čerpání maximálně na tři roky. Příspěvek také půjde čerpat až do částky, která nepřesáhne třicetinásobek 70 % denního vyměřovacího základu měsíčně. Novela rovněž zrušila současné omezení horní hranice výše rodičovského příspěvku, která byla stanovena na 11,5 tisících korun měsíčně.

Autor: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek