_Rodinná pohoda, nebo hádky? Průběh oslav vánočních svátků je na vás…

Rodinná pohoda, nebo hádky? Průběh oslav vánočních svátků je na vás…
Datum publikace: 25.12.2017

Jak přežít rodinnou oslavu? S příchodem vánočních svátků a novoročních oslav se návštěvám zkrátka nevyhnete. Setkání s rodinou a příbuznými ale nemusí znamenat vždy jenom pohodu a soulad. Je totiž jasné, že kostlivci ze skříní opět vypadnou. Nebo letos ne? 

Oslava s rodinou může někdy znamenat pořádný stres. Sejdou se příbuzní, kteří se třeba dlouho neviděli, lidé se můžou nudit, nebo naopak dochází k nejrůznějším střetům a vytahování minulosti. Rodinná oslava je příležitostí pro řadu nepříjemností. Co s tím, aby účastníci rodinných oslav o Vánocích nebyly psychicky zničení ještě v dubnu?
 
Tedy:

1. Nepouštějte se do slovních soubojů s lidmi, kteří mají jiné názory než vy. Někdy je lepší zatnout zuby a odkývat co se dá, myslet si ostatně můžete svoje. Znáte to -  nejhorší srážka je s „blbcem“.

2. Vaše urýpaná matka nebo tchyně nejspíš zase začne řešit, jak hrozný je váš přítel, a že se děti chovají prostě příšerně. Nejhorší ze všeho je, že jste nedodělali školu, samozřejmě. V takovém případě je dobré předejít slovnímu střetu třeba tím, že té dobré duši sdělíte, že už pracujete na napravení těchto obrovských chyb. A máte po starostech. 

3. Je fajn nemít žádná přehnaná očekávání typu, že si všichni sednou kolem rodinného stolu, budou se usmívat a spokojeně „vychutnávat rodinný klid“. Nesmysl, vždycky se něco zvrhne a je dobré dopředu počítat s každým scénářem, který by teoreticky mohl nastat. Obrnit si nervy a zachovat si zenový klid.

4. Dalším předmětem sporu, může být množství jídla na stole. Rozhodně proto nikdy neříkejte babičce, ať už nechystá další jídlo. Nejspíše byste ji urazili a navíc by to jídlo udělala tak či onak. Vaše komentáře jsou zbytečné a množství dobrot je opravdu na hostitelce.

5. Pokud se vám na setkání z jakéhokoli důvodu nechce, omluvte se a zůstaňte doma. Nikdo vás nemůže nutit. Rodinných oslav a příležitostí pro setkání je během roku spousta. Je lepší využít takové chvíle, než vypjaté vánoční svátky. Které přinášejí přehnaná očekávání. Zůstat doma, pojídat cukroví a koukat na pohádky také není špatně.
 
Krásné dny přeje redakce!
 
Autor: Zuzana Zelenková
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek