_Umíte si vybrat nemocnici?

Umíte si vybrat nemocnici?
Datum publikace: 28.06.2011

Čeká vás pobyt v nemocnici? Jejímu vývěru věnujte patřičnou pozornosti.

Je několik způsobů jak zjistit, která nemocnice je pro určitý výkon nejspolehlivější:

Informace od praktického či jiného lékaře

Neváhejte se zeptat lékaře, který vás do nemocnice posílá, zda má s daným zařízením zkušenosti v oblasti, která se vás týká a jaké tyto zkušenosti jsou. Můžete se ho zeptat i na jeho názor na kvalitu jednotlivých lékařů dané odbornosti, případně se zeptejte, ke kterému z nich by s problémem šel on sám, nebo by tam poslal svého příbuzného. Je pravda, že solidarita lékařů bývá obecně vysoká, ale odpovědnost praktického lékaře k „jeho“ pacientům bývá vyšší.

Informace od „expacientů“

Poptejte se ve svém okolí, kdo z vašich přátel či známých má zkušenosti s problémem podobným vašemu, v jaké nemocnici jej ošetřovali a jak zde byl spokojen. Je-li to možné, získejte více názorů na pracoviště, kam vás váš lékař posílá – nespokojte se s jedním, protože „víc očí víc vidí“.

Informace z internetových stránek nemocnice

Většina nemocnic na svých webových stránkách popisuje rozsah péče (druh a počet výkonů), kterou poskytují včetně informací o kvalitě lékařského týmu a o výsledcích péče (počet komplikací apod.). Cennými informacemi jsou také parametry kvality zdravotní péče, které zdravotnické zařízení sleduje – obvykle se jedná o pády pacientů, výskyt proleženin, „nemocniční“ nákazy a v neposlední řadě o sledování spokojenosti pacientů.

Informace o externí kontrole kvality v nemocnici

V České republice se zavádí systém tzv. akreditací nemocnic – vzdáleně jej lze přirovnat k hodnocení („hvězdičkování“) hotelů. Taková nemocnice je podrobena nezávislé kontrole, kdy auditoři posuzují, do jaké míry má kvalitně a bezpečně zavedeny systémy péče o pacienty, výběr zaměstnanců, ale i správy budov a přístrojového vybavení. Úspěšná nemocnice uvádí to, že byla akreditována, či certifikována na webové stránce, či v jiných materiálech. Na tento fakt se můžete také dotázat na jejím ředitelství.

Návštěva nemocnice

Pokud se zabýváte plánovaným pobytem v nemocnici ať už sebe, nebo svých blízkých, je čas jít se tam předem v roli návštěvníka porozhlédnout. Všímejte si, jak je v nemocnici uklizeno a čisto, jak vypadají toalety a koupelny pro pacienty, jak se chová personál, zda není na chodbách cítit cigaretový kouř. Důležité je též, jak se k vám bude chovat například sestra či lékař, požádáte-li je o nějaké informace. NEBOJTE SE! Jedná se o vaše zdraví, či dokonce život – není důvod se ostýchat prověřit co možná nejvíce. Zejména v případě, že po výkonu budete nějakou dobu upoutáni na lůžko.

(zdroj: MZČR)

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek