_Rodičovský příspěvek se zvýší. Ale kdy?

Datum publikace: 14.11.2018

Dobrá zpráva pro nastávající rodiče je, že se zvedne výše rodičovského příspěvku. To se zdá být téměř jisté. Horší už však je, že se stále neví, kdy k tomu dojde. V současné době činí rodičovský příspěvek 220 tisíc korun u jednoho dítěte a 330 tisíc korun u dvojčat a vícerčat. Peníze rodiče, tedy matka či otec (mohou se i vystřídat), čerpají po dobu, kterou si předem sami stanoví, nejdéle však do čtyř let dítěte. Příspěvky v této výši jsou rodičům vypláceny v nezměněné podobě už několik let.

Příspěvek poroste

V současné době nejvíce rodičů pobírá zhruba šest až osm tisíc korun za měsíc, rodičovský příspěvek tak mají rozvržený na tříletou variantu. „A to mi přijde při dnešních cenách a rodinných nákladech, například i na školku či dětskou skupinu, velmi málo. Chceme zlepšit životní úroveň všem rodinám, které pečují o malé děti,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která navrhla zvýšení příspěvku na 260, respektive 390 tisíc.

Tato změna měla začít platit od prvního července následujícího roku. Ve druhé fázi mělo dojít k navýšení o dalších 40 tisíc korun. Jenže…

Asi v roce 2020

K růstu na 300 tisíc korun skutečně dojde, ovšem později. Konkrétně by to mělo být od ledna roku 2020. „Pojďme to rovnou navýšit o celou částku, kterou jsme voličům slíbili, o 80 tisíc. Ale znamená to, že to bude až od roku 2020,“ uvedla pro Českou televizi ministryně Maláčová.

Pro tuto variantu je také ministryně financi Alena Schillerová. „Moje preferovaná varianta je zvýšit v té vyšší částce, to znamená 300 tisíc, od 1. ledna 2020, abychom se na to mohli rozpočtově připravit,“ uvedla.

Vše už v létě?

Zdá se, že navýšení rodičovského příspěvku je na dobré cestě. Konečný termín ale ještě není definitivně potvrzen, a tak se může stát cokoliv. Důkazem jsou i následující slova. „Navrhuji, aby se rodičovský příspěvek zvýšil ze současných 220 tisíc korun na 300 tisíc korun už v prvním pololetí příštího roku. Ministerstvo navýšení sice plánuje, ale dle mého názoru neexistuje žádný skutečný důvod, proč by k němu mělo dojít až v lednu 2020,“ uvedla například poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Na rozhodnutí, kdy si rodiče polepší, se tak stále čeká.

Autor: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek