_Rodičovský příspěvek se zvýší. Ale kdy?

Dobrá zpráva pro nastávající rodiče je, že se zvedne výše rodičovského příspěvku. To se zdá být téměř jisté. Horší už však je, že se stále neví, kdy k tomu dojde. V současné době činí rodičovský příspěvek 220 tisíc korun u jednoho dítěte a 330 tisíc korun u dvojčat a vícerčat. Peníze rodiče, tedy matka či otec (mohou se i vystřídat), čerpají po dobu, kterou si předem sami stanoví, nejdéle však do čtyř let dítěte. Příspěvky v této výši jsou rodičům vypláceny v nezměněné podobě už několik let.

Datum publikace: 14.11.2018

Příspěvek poroste

V současné době nejvíce rodičů pobírá zhruba šest až osm tisíc korun za měsíc, rodičovský příspěvek tak mají rozvržený na tříletou variantu. „A to mi přijde při dnešních cenách a rodinných nákladech, například i na školku či dětskou skupinu, velmi málo. Chceme zlepšit životní úroveň všem rodinám, které pečují o malé děti,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která navrhla zvýšení příspěvku na 260, respektive 390 tisíc.

Tato změna měla začít platit od prvního července následujícího roku. Ve druhé fázi mělo dojít k navýšení o dalších 40 tisíc korun. Jenže…

Asi v roce 2020

K růstu na 300 tisíc korun skutečně dojde, ovšem později. Konkrétně by to mělo být od ledna roku 2020. „Pojďme to rovnou navýšit o celou částku, kterou jsme voličům slíbili, o 80 tisíc. Ale znamená to, že to bude až od roku 2020,“ uvedla pro Českou televizi ministryně Maláčová.

Pro tuto variantu je také ministryně financi Alena Schillerová. „Moje preferovaná varianta je zvýšit v té vyšší částce, to znamená 300 tisíc, od 1. ledna 2020, abychom se na to mohli rozpočtově připravit,“ uvedla.

Vše už v létě?

Zdá se, že navýšení rodičovského příspěvku je na dobré cestě. Konečný termín ale ještě není definitivně potvrzen, a tak se může stát cokoliv. Důkazem jsou i následující slova. „Navrhuji, aby se rodičovský příspěvek zvýšil ze současných 220 tisíc korun na 300 tisíc korun už v prvním pololetí příštího roku. Ministerstvo navýšení sice plánuje, ale dle mého názoru neexistuje žádný skutečný důvod, proč by k němu mělo dojít až v lednu 2020,“ uvedla například poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Na rozhodnutí, kdy si rodiče polepší, se tak stále čeká.

Autor: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek