_Dáváte si novoroční předsevzetí? A dokážete je plnit?

Datum publikace: 02.01.2018

K bujarým silvestrovským oslavám patří plánování skvělé budoucnosti, stejně jako ohňostroje a přípitky šampaňským. Právě během nich se často pronáší. Novoroční předsevzetí si alespoň jednou dala už většina z nás, jenže s jejich plněním je to už složitější.

Hitparádu vede cvičení

Podle výzkumu, který provedla Equa bank, během ledna začne plnit novoroční předsevzetí 31% všech Čechů. K nejčastějším patří ukončení zlozvyků od kouření, přes alkohol až po nezdravé jídlo či zbytečné nakupování. Mezi ženami „vede“ cvičení, které si předsevzalo hned 41% z nich. U mužů vévodí narovnání osobních vztahů.

Předsevzetí se opakují

Jenže jedna věc je stanovení předsevzetí a druhá jeho plnění. I proto se většina rok co rok opakuje a lidé si je dávají stále znova a znova. „Já si předsevzetí většinou nedávám, protože je těžké je dodržovat a člověk na sebe vyvíjí zbytečný tlak,“ prozradila Tereza. „Letos jsem si ale přece jen něco předsevzala. Chci dosáhnout lepších výsledků v práci a úspěšně dokončit další ročník ve škole. A taky chci být tou nejlepší tetou malé Emy,“ dodala novopečená teta.

Lidé se přeceňují

Z průzkumu také vyplynulo, že téměř pětina Čechů se svého zlozvyku snažila zbavit už více než pětkrát. Lidé se na začátku nového roku mají tendenci přeceňovat, nastavují si příliš mnoho předsevzetí nebo chtějí radikální změnu. Jenže k té často nikdy nedojde.

„Já si radši předsevzetí nedávám, protože to pak stejně nedodržím. Když něco chci udělat, tak to udělám hned a spontánně,“ uvedla dvojnásobná máma Kristýna. „Někdy si předsevzetí dávám, jindy ne. Letos jsem si ale dal, protože chci změnit práci. V té současné už totiž nejsem spokojený a vím, že je čas na změnu. A taky bych chtěl udělat všechny zkoušky ve škole,“ doplnil Jakub.

Zdraví na prvním místě

Zatímco někteří lidé si dávají jedno novoroční předsevzetí za druhým, jiní si ho letos stanovili poprvé. Třeba čerstvá máma Katka: „Chci si užít úplně každý den a neřešit zbytečné maličkosti, protože život hrozně rychle utíká. Jinak jsem si ale předsevzetí nedávala, protože si myslím, že je pak stejně nikdo nedodrží.“

Jedno předsevzetí bychom měli mít společné. Dbát o zdraví, vztahy i lásku. Kilogram navíc není tragédie, osamělý život ano. Ať se vám daří.

Ze srdce přeje,

Redakce ABC Těhotenství

Autor: Petr Sobol


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek