_Myomy mají svá řešení

Datum publikace: 25.05.2018

Pokud dojde k zjištění myomu na děloze, tak přijde na řadu i řeč o tom, jak se k této diagnóze postavit. Je potřeba zohlednit i to, zda žena ještě plánuje, či neplánuje těhotenství. Většinu myomů stačí pouze sledovat v časových intervalech, např. po půl roce. Je třeba znát jejich počet, velikost a přesné místo, kde se nacházejí.

Zásadní je i věk ženy a její životní plány. Pokud ještě žena plánuje těhotenství, přistupují lékaři k léčbě jinak, než když žena o další reprodukci už neuvažuje. „Přístup k managementu myomu je přísně individuální – od konzervativního až po operační,“ shrnuje profesor MUDr. Pavel Calda, CSc. z Gynekologicko – porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Léčba konzervativní

Konzervativní přístup v případě myomů znamená pravidelné sledování jejich růstu. Pokud se nezvětšují a nedělají žádné obtíže, není potřeba nijak zasahovat. Pokud například submukózní malý myom způsobuje krvácení a žena již neplánuje graviditu, může být řešením zavedení nitroděložního systému s gestagenem, hormonem žlutého tělíska, který zastaví obtíže – krvácení. Pokud se u ženy dostaví menopauza a myomy přestanou být pod vlivem estrogenů, přestanou růst a zmenší se.

Chirurgická léčba myomů

Podle uložení a velikosti myomu lze buď zvolit přístup laparoskopický, kdy lékař operační optiku zavede k myomu přes stěnu břišní, nebo hysteroskopický, v tom případě lékař techniku zavádí přes pochvu do dutiny děložní.

K chirurgickým zákrokům, které zachovávají dělohu, patří i myomektomie – tedy odstranění myomu z dělohy. „Laparoskopicky je myom vyjmut jen díky čtyřem zhruba centimetrovým vstupům do dutiny břišní přes břišní stěnu. Výhodou této metody je krátká rekonvalescence,“ popisuje lékař. Hysteroskopicky lze odstranit malé submukósní myomky. Tuto metodu je možné využít u myomů, které se klenou do dutiny děložní. Poslední možností je i odstranění nádoru klasickým řezem přes břišní stěnu.

U žen, které již neplánují těhotenství může být řešením hysterektomie, tedy odstranění celé dělohy. „Toto řešení přichází v úvahu u větších a mnohočetných myomů. U žen ve fertilním věku se při nutnosti odstraněn dělohy obvykle ponechávají vaječníky, které jsou zdrojem ženských hormonů,“ upřesňuje profesor Calda. Odstranění nepříliš zvětšené dělohy je možné laparoskopicky. Klasickým řezem na břiše lze odstranit libovolně deformovanou a zvětšenou dělohu, která může vyrůst až do hmotnosti několika kilogramů a dosahovat až k podžebernímu oblouku.

Autor: Barbora Neubergerová



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Myomy Vloženo: 24.04.2020
Já jsem se s tímto problémem obrátila na http://www.ginnova.cz/myomy/ a musím říct, že jsem absolutně spokojená. Příjemné prostředí a hlavně gynekolog :)
Vložit nový příspěvek