_Na co se nás ptáte: To nejlepší z vašich dotazů

Na co se nás ptáte: To nejlepší z vašich dotazů
Datum publikace: 06.09.2018

Kterými vitaminy podpořit otěhotnění? A s jakou přesností lze zjistit stáří těhotenství? Inspirujte se důležitými otázkami z poradny. Naši odborníci jsou připraveni vám se vším poradit.

Prof. MUDr. Pavel Calda, CSc.- porodník, gynekolog a genetik


Otázka:

Vážený pane doktore, moc by mi pomohl Váš názor na hodnotu hcg v krvi. 1.) Je možné, aby mi byla 7. den po oplodnění namerena hodnota hcg 160 jednotek nebo se jedna o starší těhotenství?? 2.) Může tuto hladinu ovlivnit užití postinoru, ktery jsem uzila v době, kdy jsem ještě o těhotenstvi nevěděla, ale zřejmě jsem již těhotná byla? Popřípadě může mít postinor vliv na plod? Tt z moči jsem zkousela jiz 5. a 6. den po poslednim pohlavnim styku. Vyšly mi slabé 2 čárky. 7. den po posledním styku jsem již byla u lékaře, kde mi byla naměřena již zmíněná hodnota hcg 160 jednotek. 3.) Dá se tedy poslední pohlavní styk povazovat za oplozující nebo se spíše přikláníte k dřívějšímu oplodnění?  Poslední ms 3.7., poslední pohlavní styk 20.7., 25. a 26. 7. slabé 2 carky na tt z moči s citlivostí 10 jednotek. 27.7. Hcg v krvi 160 jednotek, 2.8. Hcg 3620, ze stejného data mám uz i snímek z ultrazvuku, na kterém je jen malinká tečka. Můj lékař tehdy prohlásil, že je tam něco, co ma 5,5 mm. 13.8. Hcg 77200. 4.) Je běžné na už 14. den po oplození něco vidět? Děkuji Vám za odpověď, moc mi tím pomůžete.

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za otázku. Bohužel pomocí a CG nelze stanovit stáří těhotenství. Hodnoty získané měřením jsou pouze orientační, a nelze s nimi spolehlivě pracovat. Stáří těhotenství lze poměrně spolehlivě stanovit pomocí ultrazvuku, v prvním trimestru ten rozdíl činí asi 7 dnů. S větší přesností těhotenství stanovit neumíme. Orientujte se tedy prosím podle toho zvukového vyšetření provedeného v prvém trimestru.

Dipl. por. as. Veronika Töpferová

Otázka:

Dobrý den, paní PA Töpferová, Co doporučujete za vitamíny na podporu otěhotnění, prosím Vás? Děkuji Petra Chrástecká

Odpověď:

Dobrý den, obecně se doporučuje kyselina listová. Další takový přípravek vhodný je i Nosifol. Tam jde již ,ale o kombanaci vitamínů. Já preferuji čistější verzi a to přímo jen kyselinu listovou, je lepší větší množství jedné látky než komplex více vitamínů v menším množství. Děkuji za otázku a přeji pěkný den.Veronika Töpferová,dis.

Stanislava Bašatová


Otázka: 

Dobré odpoledne, paní Bašatová. Jsem těhotná a lékař nám sdělil diagnózu koňské nohy. Projížděla jsem si články taky na webu, píšete, že je ve většině případů postižení miminka léčitelné. Nikde jsem ale nenašla třeba procenta, kolik případů se nepodaří vyléčit. Omlouvám se za negativní otázku, ale chceme vědět vše důležité, i když to nebudou dobré zprávy. Děkuju Petra

Odpověď:

Dobrý den Petro, za pozdní odpověď se omlouvám, je doba dovolených. Položila jste mi těžkou otázku. Snažím se v komunikaci s rodiči být optimistická, neb i to je součástí úspěšné léčby. Začala bych tím, co znamená „vyléčení“. Je potřeba si uvědomit, že nejde o nemoc, ale o strukturální změny v tkáni na konkrétním místě, které nemizí po pár sádrách. Jsou na vždy. Tkáň je tužší a v době růstu představuje větší či menší riziko recidivy vady. Tj. změna v tkáni je navždy, čas kdy to může „zlobit“ je do ukončení růstu. Potom to záleží na proběhnutých operacích. Řekněme, že pak už nejde o PEC jako takové, ale řešení následků operativních zásahů (v různém rozsahu, od žádných potíží až po další korekční operace atd.). Proto je Ponseti metoda tak unikátní, a řekla bych „nadějeplná“. Dává naději, předpoklad k co nejmenším invazivním zákrokům a později k co nejmenším po-operačním následkům. Druhým zásadním bodem je samotná léčba. V Iowě, kolébce léčby Ponsetiho metody, se uvádí úspěšnost až 95% (tj. dítě nikdy nebude muset absolvovat nic navíc krom 5 sáder, tenotomie, max transferu šlach a noha se bude vyvíjet dlouhodobě dobře). Bohužel, v České republice se úspěšnost pohybuje kolem 75% (jistě po chvíli hledání najdete statistiku z FN Bulovka, která má asi nejvíc objektivní informace). Pojďme si položit otázku Proč? Z dlouhodobého sledování zahraničních webu a také v ČR skupině (v tuto chvíli víc jak 700 rodičů) je patrné, že míra úspěšnosti je přímo úměrná kvalitě a dodržování Ponsetiho metody. Ta je přímo úměrná množství dětí, které konkrétní lékař léčil. Při počtu narození 200 dětí ročně s PEC (přičemž cca 100 míří do Prahy) připadá zbytek dětí léčených v ostatních menších či větších městech. Tj. při nejlepší vůli, ani v okresním městě nemají tolik případů, aby se stali odborníky na Ponsetiho metodu a tím je dlouhodobě léčba PM degradována. Nakonec stejně při recidivě je nutné vyhledat pracoviště, kde se na PM specializují. Takže, mohu-li poradit, PTEJTE SE! Na www.ponseti.cz jsou otázky, co by měl každý rodič svému lékaři položit a lékař odpovědět. Doporučuji vyhledat pracoviště, kde se schází víc případů, aby měli co nejvíc zkušeností a cvik v léčbě (sádrování není jen naložení sádry, s velmi malou nožkou se musí umět manipulovat, tak aby se docílilo správného postavení kostí, chce to cvik jako každý jiná dovednost). A ráda bych Vás nakonec uklidnila. Ač teď se Vám to zdá těžké a jste vyděšení, opravu se nebojte, dítko vše zvládne bez potíží, děti jsou neskutečně adaptabilní. A moje oblíbené rčení je, že kde bylo „našim“ dětem ubráno, jinde dostanou vrchovatě navíc. Až se za rok otočíte zpět a to nejhorší budete mít za sebou, ani Vám to nepřijde. Věřte v dobré výsledky a já Vám slibuju, že všechno dobře dopadne. Užívejte si těhotenství a těšte se na miminko. Stáňa B.

Autor: redakce

 



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek