_Pohyb v těhotenství

Pohyb v těhotenství
Datum publikace: 08.12.2017

Pokud nemáte zdravotní omezení, můžete a měla byste se hýbat s ohledem na aktuální zdravotní stav. Je jasné, že pokud budete trpět nauzeou v prvním trimestru, nebudete mít na pohyb chuť ani náladu. 

Fitness trenérka Hanka Kynychová vysvětluje: „ Pohyb považuju za pohlazení po těle i duši, takže doporučuju, pokud je žena zvyklá hýbat se, v těhotenství s pohybem nepřestávat. Pouze je na místě zvolit takový druh pohybu, který není rizikový. Vyhnula bych se tedy nárazům. Třeba místo běhu bych doporučila zvolit chůzi na pásu. Zkrátka se vyhnout tvrdým nárazům přes patu. Také nedoporučuju zdvihání těžkých vah ve stoje. Gravidní žena by vždy měla myslet na to, aby měla podsazenou pánev, nebo seděla… Obecně lze říci, že kde je chuť, je i cesta. Takže pokud gynekolog výslovně nezakáže v době těhotenství pohyb, stačí si najít dobrého trenéra nebo fyzioterapeuta a s ním pracovat. Sport je přínosný, díky němu se do organismu vyplavují endorfiny a ženy v době těhotenství by se jich zříkat neměly. Jen kvůli falešným předsudkům. Navíc předejdou hromadění tuku a poporodních kilogramů se budou snáze zbavovat.“


Zdroj: Lenka Hatašová

S ohledem na to, abyste nepřibírala, je dobré se protahovat denně, zvolit vhodný aerobní pohyb. Za dobrou volbu považuju například plavání, pohupování na míči, těhotenské cvičení pro prokrvení meziobratlových prostor, díky kterému těhotné tolik nebolí záda. A nezapomínejme na chůzi. Pokud se chcete věnovat posilování také ve druhém trimestru, měla byste být pod dozorem fyzioterapeuta, nebo pohybového kouče, který vám vysvětlí, jestli jsou cviky pro vás vhodné, či nikoliv. “

Nastávající maminky, které pravidelně cvičí, by se neměly přepínat. Měly by tedy nechat své těhotenství plynout a na poporodní kilogramy myslet  - až po porodu.  Je totiž stále častějším trendem, že se maminky o svou linii obávají ještě v době těhotenství a přepínají se.

Těhotenská jóga prospívá matce i dítěti smile Co všechno o ní musítě vědět?

Navíc každá žena je jinak fyzicky zdatná a proto je doporučováno, aby cvičily, jen dokud se cítí dobře.

Kynychová dodává: „Sama jsem během gravidity cvičila a nedovedu si představit, že by mě o pohyb někdo připravil. Vždy jsem ale během posilování myslela na svůj stav i bříško. Dodržovala jsem zásady pro bezpečný pohyb těhotných a posilovala také pánevní dno. Respektive jeho svaly. Na to se poměrně často zapomíná.“

Relaxujte!

Po sportu byste neměla zapomínat ani na relax. Tělo si řekne, co přesně potřebuje a během tří trimestrů byste jeho signálům měla pozorně naslouchat. Cvičitelka dodává: „Každá těhotná cítí potřebu spánku, jak dítě v břiše roste. Vysvětluju to tak, že dítě potřebuje, a odebírá matce energii, kterou si musí ona zase jinde získat. Poslouchejte proto svoje tělo, žijte s ním v symbióze a dopřávejte mu vše, co si žádá. Jen tak se nebudete cítit unavená a sport pro vás bude radostí i v době gravidity.


Zdroj: Lenka Hatašová

Pro relax jsou také vhodné masáže. Je dobré nechat se masírovat v centrech pro těhotné, nebo od masérů, které mají certifikát pro práci s gravidními. Skvělou relaxační technikou jsou masáže nohou, které ublížit nemohou.

Odbornice

Hana Kynychová

www.kynychova-fitko.cz

Autor textu: Klára Kotábová


Maria Jaržembovská

Maria Jaržembovská
pracuje od roku 2011 v klinickém centru ISCARE (www.iscare.cz). Posledních 7 let pracovala na klinice u Apolináře v Praze, vedle obecné gynekologie a porodnictví se věnuje především reprodukční medicíně (asistoavné reprodukci).


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek