_Jóga těhotenství prospívá

Datum publikace: 26.06.2018

Dobrá fyzická kondice před porodem je vynikajícím předpokladem pro zvládání zvýšených nároků těhotenství. Pohyb je totiž stejně důležitý, jako správná strava. Na výběr je mnoho druhů cvičení, které tělo protáhne a uleví například od bolesti zad. Jednou z relaxačních metod, které lze cvičit v těhotenství i po něm, je jóga.

Jóga je ideální pohybová aktivita pro ženy v těhotenství. Nejenže harmonizuje tělo, ale pozitivně působí i na mysl. A to nejen vaši, ale i miminka. Pomocí jógových pozic se připravíte na porod i mateřství. Protáhnete se, uvolníte, zklidníte se a odbouráte stres.

 

Po porodu se díky cvičení vrátíte brzy zpět ke své původní postavě, a bonus navíc je i to, že po porodu můžete ve cvičení pokračovat, a to i s miminkem, které budete mít u sebe v šátku.

Kde můžete jógu cvičit

Míst, kde lze jógu cvičit, je celá řada. Stačí se podívat do nejbližšího fitness studia a vybrat si podle preferencí, možností je i cvičení ve školách, či sokolovnách, kde probíhají kurzy, základním doporučením by vždy mělo být - začít cvičit pod odborným dohledem. Cvičení ve skupině s lektorkou má mnoho výhod. Jde zejména o bezpečnost při provádění jógových pozic. Kdybyste cvičila sama doma, mohla byste ublížit sobě i miminku. Cvičení většinou probíhá v příjemném a útulném prostředí za zvuku meditační hudby a svitu svíček. Lekce trvá cca hodinu. Ceny jsou různé od 100 - 150 Kč za lekci, výhodnější bývá permanentka.

Jen po konzulatci s lékařem

Možná se bojíte, že pro vás bude cvičení náročné. Obavy ale nejsou na místě.

Instruktoři kurzů zaměřených na těhotné mají připravenou každou lekci individuálně a jsou školení na Gravid jógu - což je speciální jóga pro těhotné. Ta se odvíjí se od aktuálního psychického i fyzického rozpoložení ženy. Jednotlivé pozice jsou nenáročné a uzpůsobené fyziologickým podmínkám těhotenství. Vy ale své tělo znáte nejlépe - proto se řiďte svými vnitřními pocity.

Cvičení, nejen jógy, má i svá omezení. Pokud žena trpí ranními nevolnostmi, cvičení se nedoporučuje. Stejně tak při nadměrném úbytku váhy, při jakýchkoli zdravotních potížích (závratě, bolesti břicha, chudokrevnost, poruchy štítné žlázy), nebo pokud je těhotenství ženy ohroženo.

Většina žen může cvičit po celou dobu těhotenství. Jako u všech fyzických aktivit, i u jógy platí, že cvičit by jí měla žena po konzultaci se svým gynekologem.

Autor: Michaela Moroczová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek