_Fyzické aktivity v době těhotenství nejsou tabu, naopak tělu přinášení mnoho bonusů

Datum publikace: 03.05.2018

Jaké fyzické aktivity jsou vhodné v době těhotenství? Co může průběh gravidity ohrozit, a jaký sport je naopak vhodný? Na otázky webu abctehotenstvi.cz odpovídá fyzioterapeutka Barbora Petrovická z fitness studia Fitnessie.

Co pro organismus ženy znamená těhotenství? Jakými procesy tělo prochází?

V průběhu těhotenství dochází vlivem hormonů k uvolňování pojivových tkání. To proto, aby se při porodu pánev a porodní cesty rozepjaly natolik, aby bylo miminko schopno cestami projít. K těmto změnám dochází postupně v průběhu celého těhotenství a to velmi individuálně. Roli hraje i primární pevnost pojivových tkání rodičky.
Další velkou změnou je zvětšování dělohy, ke které dochází v důsledku růstu plodu. To má za následek zvýšenou zátěž, přesun těžiště a zvyšování polohy bránice. Důsledkem jsou větší nároky na tělo jako celku, nosné klouby, zhoršení stability a zhoršení dechového stereotypu. Cvičením všechny tyto atributy můžeme ovlivnit a eliminovat tak jejich dopad. Ke změnám opět dochází postupně a záleží na ženě a její trénovanosti, fyzickém i psychickém stavu jak před otěhotněním, tak i v rámci těhotenství.

Pokud bychom se bavili o sportovních aktivitách, které jsou v době probíhající aktivity nevhodné?

Nevhodné pro všechny budoucí maminky jsou cvičení, kde dochází k otřesům, jako jsou jízda na koni, cvičení na trampolínkách, aerobik a podobně.
Otřesy mohou stimulovat děložní čípek a vyvolat tak předčasný porod. Dále jsou nevhodné kontaktní sporty, při nichž by mohlo dojít k poranění. Tyto sporty není vhodné vykonávat hned od počátku těhotenství. Obecně platí pravidlo, že pokud je žena sportovkyně amatérka, neměla by se v době těhotenství začít pouštět do sportu, který je jí cizí. Rozhodně není vhodné se nepouštět do sportů, kde hrozí úraz. To platí nejen pro stav těhotenství.

A jaké naopak prospěšné jsou?

Všeobecně prospěšné jsou všechny sporty, které jsou ženě příjemné. Cvičení v těhotenství by nastávajícím matkám mělo přinést lepší pocit, zmírnit únavu, ale také být prevencí ke zmírnění potíží, které v těhotenství vznikají. Bezpečná a vhodná je například jóga, která přináší posílení problémových oblastí, nácvik dýchání, které je díky zvyšování polohy bránice celou dobu těhotenství ovlivňováno a přináší nastávajícím maminkám pocit klidu a uvolnění. Pro aktivnější maminky je vhodný aqua aerobik, kde jsou eliminovány otřesy nadlehčováním vodou. Ideální je cílené posilování problémových oblastí, které jsou v těhotenství ovlivňovány, jde zejména o pánevní dno, svaly okolo kyčelního kloubu, svaly klenby nožní, prsní svaly či cviky proti varixům. Obecně však platí pravidlo, že pokud je žena zvyklá a zběhlá v některém cvičení, rozhodně by ho neměla zanechávat. Pokud je tělo na nějaké cvičení zvyklé, je vhodné v rozumné míře v tomto cvičení pokračovat i v těhotenství. Ovšem zde platí, že aktivity by měly být voleny s ohledem na stav ženy a po konzultaci s lékařem. 

Jaké výhody aktivity v době těhotenství přinášejí?

Bonusy jsou stejné jako v době, kdy žena těhotná není. Cvičení přináší pocit uvolnění a pohody díky hormonům, které se vyplavují při cvičení. Tyto pocity jsou v těhotenství, kdy by žena měla být v psychické pohodě zvlášť důležité. Cvičení v těhotenství slouží hlavně k prevenci, ovlivnění a zmírnění potíží, které s sebou těhotenství přináší. Cvičení také pomáhá k přípravě ženy na porod, a to hlavně díky cvičení různých typů dýchání. Žena, která je zvyklá pracovat se svou bránicí má poté při porodu výhodu i v tom, že vše ,,udýchá“.

Dá se vhodnou aktivitou předejít bolestivému nebo těžkému porodu?

To je silně individuální. Cvičení všeobecně pomáhá při porodu, co se týče schopnosti pracovat s bránicí a umu pracovat se svalstvem, nicméně jsou případy, které ani cvičení a prevence nejsou schopny ovlivnit.

Jakou fyzickou aktivitu byste doporučila v době po porodu?

Čas po porodu, čili šestinedělí, je období, kdy tělo ženy musí zregenerovat po velké zátěži, kterou těhotenství a porod jsou. V tomto případě je nejlepší sama matka příroda a v tomto období bychom to měli nechat na ní. Tělo se musí samo zahojit a není na místě jej zatěžovat. I ženy, které jsou trénované sportovkyně, by v tomto období měly zvolnit. Určitě nevadí protahovací, uvolňovací a relaxační cvičení. Všechny ženy by však měly vynechat cvičení, které výrazně zvyšuje tepovou frekvencí a prokrvení. Mohlo by tak dojít ke zvýraznění krvácení a prodloužení času hojení poporodních ran. Stejně tak není na místě tak náročné cvičení, aby se vytvořila kyselina mléčná (tzv. svalová horečka), která by mohla znehodnotit mateřské mléko. Po šestinedělí je vhodné pomalu začít s obvyklou tělesnou aktivitou.

Autor: Renata Zechovská

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek