_Plavání v těhotenství

Plavání v těhotenství
Datum publikace: 13.05.2014

Plavání v těhotenství se ženy bát nemusejí. Tento druh pohybu je přirozený a tělu nastávající maminky i miminku určitě prospívá. Plavání a nadnášení vodou člověka dokáže příjemně zklidnit a psychická pohoda je pro všechny těhotné hodně důležitá. Pokud lékař nenařídí nějaká omezení, lze v těhotenství plavat až do porodu.

Pro plavání v těhotenství se nedoporučují bazény veřejné, naopak vhodné jsou bazény s kontrolovanými hygienickými normami. Před samým začátkem plavání je dobré se rozdýchat do bříška, toto rozdýchání připraví organismus na následnou fyzickou aktivitu. 

Lekce a kurzy plavání pro těhotné

Bazény, fitcentra a jiná sportovní zařízení pořádají specializované lekce plavání pro těhotné. Lekci by měla vést vždy školená lektorka, fyzioterapeutka nebo porodní asistentka, která kvalifikovaně poradí klientkám se všemi jejich problémy, odpoví na jejich dotazy a kromě vhodných cviků ve vodě, je naučí také jak správně dýchat během plavání.
Na lekcích plavání zaměřených na těhotné klientky odpadá riziko toho, že těhotnou ženu někdo ohrozí např. kopnutím do břicha a navíc odborně školená instruktorka dohlédne, aby klientky neublížily při cvičení ani samy sobě.
Profesionální instruktorka plavání pro těhotné kontroluje i optimální tepovou frekvenci těhotných při cvičení (do 140 tepů za minutu), teplotu vody v bazénu (příliš teplá voda představuje extrémní zátěž pro miminko) a vyloučí nevhodné pohyby (natahování, zvedání paží příliš nad hladinu, ostré rotační pohyby, apod.).
I u žen, které prožívají klidné, bezproblémové těhotenství, je vhodné začít s plaváním až po ukončení prvního trimestru, který je z pohledu nechtěné ztráty těhotenství nejrizikovější.

 

Výhody plavání pro těhotné

  • díky fyzikálním vlastnostem vody je plavání zdánlivě nenáročné
  • podporuje cirkulaci krevního oběhu, ale přitom nezatěžuje kardiovaskulární systém
  • v těhotenství obecně voda přispívá k dobré fyzické a psychické kondici, napomáhá relaxaci pánevního dna, zmírňuje časté bolesti páteře a kloubů a podporuje vhodný rytmus dýchání
  • při plavání se posilují a protahují svaly, uvolňuje kostra a procvičují plíce
  • pobyt ve vodě spontánně navozuje stav relaxace, pomáhá uvolňovat napětí a stres
  • relaxační vodní techniky pomáhají vědomě se uvolnit a koncentrovat se na vnímání miminka a pocitů v těle ženy
  • nehrozí přehřátí organismu ženy
  • dochází k minimální ztrátě tekutin a minerálů potem
  • tonizuje žilní systém - částečná prevence tvorby varixů a hemeroidů
  • při plavání lze využít polohu na břiše, která je jinak v těhotenství při cvičení nevhodná
  • voda působí masážním efektem na celý povrch těla
  • uvolnění psychiky - voda je jedním z míst, které pozitivně ovlivňují psychiku ženy. Za doprovodu příjemné relaxační hudby a pomocí rozmanitých pomůcek je po lekci každá těhotná žena naladěna na správnou „vlnu“. Vyplavené endorfiny neboli hormony dobré nálady vykonají svoji práci, a to je ten nejlepší a nejúčinnější lék pro krásné, nekomplikované, a šťastné těhotenství. 

Co plavání přinese nastávající mamince

  • pomůže udržet organismus těhotné ženy v dobré fyzické a psychické kondici
  • pomůže připravit těhotné na zátěž související s porodem tak, aby jeho průběh byl co nejlepší a matku ani miminko zbytečně nevyčerpal
  • posílí břišní a prsní svaly, posílí svaly pánevního dna, napomůže při správném držení těla
  • preventivně působí proti vzniku křečových žil, zvýší vitální kapacitu plic, podpoří peristaltiku střev
  • správné dýchání do vody pomáhá při vědomé práci s dechem, což  pomůže i při porodu 

Plavání pro těhotné je vhodné

  • pro všechny těhotné ženy, u kterých je těhotenství označeno jako fyziologické a nemají problém se záněty pochvy
  • od 12. týdne těhotenství, nejlépe  1-2 x týdně 

Plavání pro těhotné není vhodné

  • pro ženy s rizikovým těhotenstvím, u nichž se vyskytly zdravotní potíže - například vysoký krevní tlak, předčasné kontrakce, otevírání děložního čípku či krvácení z dělohy

Nejčastěji mají budoucí maminky strach z různých infekcí nebo poševních mykóz, způsobených pobytem v bazénu. Od svého gynekologa se také mohou dozvědět, že pochva se obecně v těhotenství špatně čistí, proto je v tuto dobu zvýšená hygiena a opatrnost na místě.
Pokud byla těhotná klientka náchylná k infekcím i v době před otěhotněním, doporučuje se použít např. tampóny s probiotiky, případně speciální ochranné tampóny pro koupání, které jsou napuštěny čistým vazelínovým olejem.

Předejít do jisté míry jakýmkoliv problémům lze i navštěvováním pouze ověřených bazénů s čistou vodou, určeným především pro plavání s těhotnými.
Při plavání v těhotenství by mělo platit, že všeho s mírou.  Rozhodně není důležité trhat rekordy. Hlavní je naslouchat vlastnímu tělu a cvičit podle sebe.  Maminky by se měly i při cvičení cítit pohodlně a příjemně. Pokud se dostanou k pravidelnému pohybu až v těhotenství, je nutné začít cvičit pozvolna.

 

Zdroj: Maternity care

 

Diskuze ke článku
Plavání Vloženo: 11.12.2020
Diskuzní fórum není určeno pro reklamní sdělení.
Pokud máte zájem o reklamu na těchto stránkách, prosím kontaktuje nás.

Vložit nový příspěvek