_Pěkná postava po těhotenství a porodu Díl 8.: Kdy se cvičení a sportovním aktivitám v těhotenství a po porodu vyhnout

Přestože těhotenství a porod nejsou žádnou nemocí a jde v obou případech o fyziologické jevy, ke kterým jsou ženy od přírody předurčeny, jsou situace, kdy termín „jiný stav“ skutečně vystihuje to, že v organismu ženy dochází k mnoha změnám, a že zdraví ženy, i vyvíjejícímu se plodu, je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Pokud toto nastane, veškeré hrdinství by mělo jít stranou a nastávající maminka by se měla svému „jinému stavu“ plně přizpůsobit. To samé platí i o šestinedělí.

Datum publikace: 19.08.2014

Ne všechny ženy mají štěstí proplout těhotenstvím, porodem a šestinedělím bez komplikací. Některé mají potíže už s tím, aby počaly, jiné se s komplikacemi setkají v průběhu těhotenství, které lékař označí jako rizikové. Jsou i takové ženy, které si celé těhotenství užívají zcela bez potíží a komplikace se dostaví až v průběhu porodu. „Pokud lékař v jakékoli fázi těhotenství ženě doporučí omezení fyzické aktivity či klid na lůžku, je nutné, aby tato doporučení nebrala na lehkou váhu a plně se jimi řídila. Fyzická zátěž nejenže může ohrozit hladký průběh těhotenství a může být jednou z příčin potratu, či předčasného porodu, ale může na životě ohrozit i samotnou maminku,“ popisuje Petra Řehořková, trenérka a majitelka Petra Clinic.
To samé platí i v období po porodu a průběhu šestinedělí. Pokud lékař na základě komplikací doporučí klidový režim, žena by svoje síly neměla přeceňovat a měla by se ve vlastním zájmu šetřit.
„Pokud maminka není zdravotně v pořádku, je nutné, aby nepropadala panice, že něco propásne. V prvé řadě je nutné, aby byla zdravotně v pořádku, teprve pak by se měla zabývat tím, jak je těhotenstvím a porodem poznamenaná její postava.
S formováním postavy a hubnutím je možné začít kdykoli později, až bude zdravotně zcela v pořádku,“ uzavírá Petra Řehořková.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek