_Umíte si správně vybrat podprsenku?

Umíte si správně vybrat podprsenku?
Datum publikace: 05.12.2012

Vybrat si krásnou podprsenku v dnešní době určitě není problém, horší je vybrat si podprsenku, která dobře sedí. Ne, že by výrobci spodního prádla vyráběli špatné modely, ale ženy často neví, jak při výběru tvaru a velikosti podprsenky správně postupovat.

Zásady, které platí při výběru podprsenky

Volný obvod

Aby podprsenka dobře seděla, je třeba, aby měla správnou velikost obvodu, tedy správnou míru pod prsy. Ke změření je možné použít běžný krejčovský metr, kterým si změříte obvod hrudníku těsně pod prsy. Při měření by metr neměl být ani příliš utažený, ani moc volný.
Je-li obvod podprsenky volný, zadní díl se posouvá nahoru směrem k lopatkám a podprsenka nemá možnost prsa držet, je-li příliš těsný, způsobuje značné nepohodlí.

Správný výběr košíčků

Správný výběr košíčků se řídí obvodem přes prsa a střihem podprsenky. Košíčky jsou velikosti AA až J, přičemž velikost AA je nejmenší vyráběná.
Obvod přes prsa se získá změřením hrudníku v místě přes bradavky, tuto míru je možné brát i v podprsence (nesmí však být push-up či zmenšovací).
Pokud jsou košíčky podprsenky příliš velké, vytvoří se v dekoltu tzv. kapsa a prázdné košíčky se promáčknou.
Pokud jsou košíčky malé, tak se podprsenka „zařízne“ do přechodové linie mezi košíčky a prsy, vytvoří se „faldy“ a prsa při každém větším pohybu jako je dobíhání autobusu, povyskočení, ale i zavazování tkaničky u boty „vypadnou“.
Malé košíčky stlačují prsa i v místě pod pažemi, a pokud jsou vyztužené kosticemi, způsobují nepříjemný tlak. Ideálně má půlkruhová kostice u košíčku (v pomyslném prodloužení) směřovat do středu podpažního důlku. Vede-li před podpažní důlek je košíček malý. Když zajíždí více pod paži, je košíček velký

Odstávající horní díl košíčků

Problém může být odstávání košíčků. V tomto případě může být na vině, jak špatně vybraná velikost, jak špatný střih. Pokud se tak stane je vhodné zkusit menší košíčky, nebo jiný střih.

Příliš utažená ramínka

Pokud si žena s velkým poprsím vybere podprsenku s tenkými ramínky, dojde k tomu, že se ramínka podprsenky pod vahou prsou začnou zařezávat. Většina výrobců si tento problém uvědomuje a vyrábí ramínka odpovídající svou šířkou velikosti košíčků. Pokud přeci jen na podprsenku s tenkými např. špagetovými ramínky při velkém objemu košíčků naleznete, je lepší se jí vyhnout, sáhnout po jiném střihu a nebo ji nosit vždy jen velmi krátce – účelově.
Příliš tenká ramínka nemohou být jistotou správné fixace prsů a mohou být příčinou bolestí šíje a zad.

Příliš volná ramínka

Sklouzávající ramínka jsou nepohodlná, neestetická a nedostatečně fixující prsa. Ve velké většině případů je možné problém vyřešit jejich správným nastavením.  Příčinou sklouzávání však může být i špatná šířka a jejich nevhodný tvar. Pokud ramínka sklouzávají, je vhodné volit střih, kde jsou ramínka umístěna blíže k zapínání (středu) podprsenky. Řešením je i speciální sponka, která se na ramínka na zádech připne a fixuje je na správném místě.

Nepřiléhající kostice

Správně zvolená podprsenka těsně přiléhá k hrudníku, a to i tehdy, je-li podprsenka vybavená kosticemi. Pokud kostice nedoléhají, hrozí, že prsa při větší aktivitě nebo zvednutím rukou nad hlavu propadnou pod košíčky.
Pokud kostice u podprsenky nepřiléhají, je třeba vybrat menší velikost obvodu, případně hlubší košíčky, nepomůže-li ani to, je nutné vybrat jiný střih, který bude mít obvod podprsenky pevnější.

Text vznikl ve spolupráci s Žanetou Ilutanovou, stylistkou společnosti Triola.
Foto: Triola

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek