_Prsní implantáty kojení nebrání

Datum publikace: 04.01.2012

Stále více žen, i v reprodukčním věku, se rozhoduje pro zvětšení prsů. Většinu z nich napadne v této souvislosti otázka, zda pomocí silikonových implantátů zvětšená prsa nějak neohrozí jejich mateřství. Podle odborníků mohou být ženy plánující těhotenství i modelaci prsů klidné. Silikonové implantáty ničemu bránit nebudou.

Zvětšení prsů patří mezi nejčastější plastické operace u nás. Ke zvětšení se používají obvykle silikonové implantáty, které se vkládají buď pod, nebo nad prsní sval.

Zvětšení prsů a mateřství

Pokud jde o zvětšení prsů (augmentace), není důvod, aby žena nemohla počít dítě a zvládnout těhotenství, porod i následné kojení i po této operaci. Při zvětšení prsů není výrazně narušena mléčná žláza a spuštění laktace tak nic nebrání.
Ženy nemusejí mít obavy ani z toho, že by z implantátů docházelo k průniku chemických látek do mateřského mléka.
Prostupu chemických látek, zejména křemíku, do mateřského mléka ze silikonových implantátů se věnovala i studie amerického úřadu FDA ( Food and Drug Administration – Správa potravin a léčiv). Výsledky této práce potvrdily, že není rozdíl mezi jeho hladinou u žen po předchozím zvětšení prsů s použitím implantátů a u žen, které zákrok nepodstoupily a implantáty neměly.
Dvě americké studie se zabývaly i vztahem mezi výskytem vrozených vývojových vad u plodů matek se silikonovými implantáty a bez nich. I tyto studie prokázaly bezpečnost silikonových implantátů. Nastávající maminky se silikonovými implantáty mají normálně probíhající těhotenství a jejich děti nejsou vystaveny zvýšenému riziku vrozených vývojových vad.

Když chybí mléčná žláza

Jiným případem je použití implantátů při rekonstrukci prsu po jeho předchozí ztrátě.  Pokud došlo k odnětí mléčné žlázy například kvůli zhoubnému nádoru a následně se provedla  rekonstrukce prsu, je samozřejmé,  že v tomto případě kojení možné nebude. Důvodem však není přítomnost silikonového prsního implantátu, ale absence mléčné žlázy. Žena tak má znemožněné kojení i tehdy, byla-li k rekonstrukci použita vlastní tkáň.

 Text vznikl ve spolupráci s plastickým chirurgem MUDr. Karlem Urbanem, primářem „Centra komplexní chirurgické péče o ženy s onkologickým onemocněním prsu“ při Fakultní nemocnici Na Bulovce a Kliniky plastické chirurgie Esthé.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek