_Jak vybrat správnou „kojící podprsenku“

Kojících podprsenek je na trhu celá řada. Jak si ale vybrat tu pravou?Redakce ABCtěhotenství.cz oslovila tradičního výrobce dámského spodního prádla, společnost TRIOLA a.s.

Datum publikace: 12.03.2014

Podprsenka pro začátek kojení

První kojící podprsenka je určená pro období prvního půl roku od porodu, tedy na dobu, kdy je většina miminek plně kojených.
S první kojící podprsenkou by maminka měla přijít už do porodnice, její koupě by tak měla proběhnout pár dní před termínem porodu.
Druhou podprsenku na danou dobu je vhodné si pořídit v době plně rozvinuté laktace. Její koupě by se neměla zbytečně uspěchat, protože velikost prsů v začátku nástupu laktace se rychle mění.
Základem dobré kojící podprsenky je její pohodlnost, hebkost na dotek a především funkčnost. Podprsenka by měla dát ztěžklým a citlivým prsům podporu a upevnit je tak, aby se zbytečně nepohupovala, neklesala pod váhou nalitých prsou a nebolela.
V první fázi kojení proto dává většina maminek přednost pohodlným nevyztuženým podprsenkám bez kostic. A proto také náš trh nabízí z téměř 90 % kojící podprsenky jako podprsenky tohoto typu, tedy s nevyztuženými koši a bez kostic. 

Ve druhém období kojení: od půl roku dále

V této době začíná být už řada maminek společensky, kariérně, sportovně a zájmově aktivnějších než v předchozím půl roce a většinou kojí jen 2 – 3krát denně (kojení je doplňováno příkrmy). V tomto období se mění i tvar postavy a to buď směrem k původnímu tvaru, nebo se ustaluje na křikách nových, většinou více ženských.
V návaznosti na návrat k běžným aktivitám ženy přicházejí častěji do společnosti a čím dál tím méně nosí domácí oblečení.
S ohledem na toto proto hledají podprsenku, která jim umožní kojení a přitom bude nejen funkční, ale i hezká a designově zajímavá.

Podprsenka v tomto období by měla:

  • být nenápadná pod oblečením
  • měla by být pevná, aby prsa pěkně zformovala
  • měla by dobře držet váhu a tvar prsou

Všechny tyto požadavky splňuje kojící podprsenka s tence vyztuženými koši a s flexi kosticemi. Dalším důvodem, proč ženy uvítají tento model je, že se v nich na rozdíl od nevyztužených košíčků nerýsují zvětšené bradavky a podprsenkové vložky, případně neprosakují kapky mateřského mléka.
Současná nabídka na trhu reaguje hlavně na první kojící období (cca do půl roku) – takže najít a vybírat lze asi z 80 % kojící podprsenek bez kostic a s nevyztuženými koši.

 

  

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek