_Jak vybrat správnou „kojící podprsenku“

Datum publikace: 12.03.2014

Kojících podprsenek je na trhu celá řada. Jak si ale vybrat tu pravou?Redakce ABCtěhotenství.cz oslovila tradičního výrobce dámského spodního prádla, společnost TRIOLA a.s.

Podprsenka pro začátek kojení

První kojící podprsenka je určená pro období prvního půl roku od porodu, tedy na dobu, kdy je většina miminek plně kojených.
S první kojící podprsenkou by maminka měla přijít už do porodnice, její koupě by tak měla proběhnout pár dní před termínem porodu.
Druhou podprsenku na danou dobu je vhodné si pořídit v době plně rozvinuté laktace. Její koupě by se neměla zbytečně uspěchat, protože velikost prsů v začátku nástupu laktace se rychle mění.
Základem dobré kojící podprsenky je její pohodlnost, hebkost na dotek a především funkčnost. Podprsenka by měla dát ztěžklým a citlivým prsům podporu a upevnit je tak, aby se zbytečně nepohupovala, neklesala pod váhou nalitých prsou a nebolela.
V první fázi kojení proto dává většina maminek přednost pohodlným nevyztuženým podprsenkám bez kostic. A proto také náš trh nabízí z téměř 90 % kojící podprsenky jako podprsenky tohoto typu, tedy s nevyztuženými koši a bez kostic. 

Ve druhém období kojení: od půl roku dále

V této době začíná být už řada maminek společensky, kariérně, sportovně a zájmově aktivnějších než v předchozím půl roce a většinou kojí jen 2 – 3krát denně (kojení je doplňováno příkrmy). V tomto období se mění i tvar postavy a to buď směrem k původnímu tvaru, nebo se ustaluje na křikách nových, většinou více ženských.
V návaznosti na návrat k běžným aktivitám ženy přicházejí častěji do společnosti a čím dál tím méně nosí domácí oblečení.
S ohledem na toto proto hledají podprsenku, která jim umožní kojení a přitom bude nejen funkční, ale i hezká a designově zajímavá.

Podprsenka v tomto období by měla:

  • být nenápadná pod oblečením
  • měla by být pevná, aby prsa pěkně zformovala
  • měla by dobře držet váhu a tvar prsou

Všechny tyto požadavky splňuje kojící podprsenka s tence vyztuženými koši a s flexi kosticemi. Dalším důvodem, proč ženy uvítají tento model je, že se v nich na rozdíl od nevyztužených košíčků nerýsují zvětšené bradavky a podprsenkové vložky, případně neprosakují kapky mateřského mléka.
Současná nabídka na trhu reaguje hlavně na první kojící období (cca do půl roku) – takže najít a vybírat lze asi z 80 % kojící podprsenek bez kostic a s nevyztuženými koši.

 

  

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek