_Jaká je úloha prolaktinu v době kojení

Jaká je úloha prolaktinu v době kojení
Datum publikace: 03.11.2012

Prolaktin patří mezi stresové hormony, to znamená, že jeho úkolem je příprava organismu na vyrovnání se se vzniklou zátěžovou situací. Jeho nejpodstatnější úloha však spočívá ve zcela jiné funkci. Je tím, co ženě umožní kojení.

Prolaktin je hormon, který je společný všem savcům. Jeho hlavní úloha je ve spuštění laktace, je tedy tím, co matce umožní uživit své potomky během prvních měsíců života. „Prolaktin je produkován během celého života. Jeho nejsilnější tvorba je však vázána na konec těhotenství a dobu po porodu,“ vysvětluje MUDr. Michael Fanta, PhD. z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v Apolinářské ulici.
Pokud v posledních týdnech těhotenství žena pozoruje sekreci z prsů, je to dílem prolaktinu, který se již snaží mléčnou žlázu připravit na laktaci. „K nejvyššímu navýšení prolaktinu dochází po porodu. Během prvních dní je jeho hladina velmi vysoká, k tomu napomáhá i stimulace prsních bradavek ústy dítěte během kojení. Následně, během několika týdnů, začne hladina prolaktinu spontánně klesat. K jeho vzestupu však dochází vždy během kojení, to je opět tím, že dítě sáním stimuluje jeho produkci,“ popisuje lékař.
V době, kdy matka začne dítě přikrmovat a interval mezi kojením se začne prodlužovat, hladina prolaktinu spontánně klesá a až na normální hladinu. Tím dochází k ukončení laktace.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek