_Plavky od antiky až po současnost

Plavky jednodílné i dvojdílné bereme jako samozřejmost. Ne vždy tomu ale tak bylo. Úbory určené ke koupání nebyly vždy součástí prádelníku.

Datum publikace: 15.05.2013
Plavky od antiky až po současnost

 

Za předchůdce současných plavek lze považovat pruhy látek, jimiž se kolem prsou a beder pásaly antické dívky. „Na základě odhalených fresek v italských Pompejích se lze domnívat, že již kolem roku 1400 před naším letopočtem pompejské ženy za horkých dní sundávaly tuniky a pruhy látek ovázané kolem prsou a beder, plnící jakousi funkci spodního prádla, zároveň plnily i funkci jakých si opalovaček a plavek,“ popisuje Lýdie Procházková, specialistka společnosti Triola.
Antické myšlení a hodnoty kladoucí důraz na hygienu duše i těla však postupně zastínila křesťanská morálka, která tělo považovala za nádobu hříchu a diktovala zahalení od hlavy až k patě a zcela potlačovala osobní hygienu. To s sebou přineslo i úpadek sportovních aktivit a úbor určený ke sportovním aktivitám během horkých dní zcela zapadl v proudu času.
Ani křesťanská morálka však netrvala věčně, a mravy začaly postupně upadat. S jejich uvolnění se v půlce 18. století vrátily na scénu dvojdílné koupací úbory sahající až ke kotníkům. „Tvořily je župan zahalující horní část těla a kalhoty halící spodní část těla,“ doplňuje Lýdie Procházková.

První jednodílné plavky

První jednodílné plavky, tak jak si je dovedeme dnes představit, způsobily na veřejnosti velký poprask. Postarala se o to Australanka Annette Kellerman (6.7.1886 až 6.11.1975).
Osud byl k Annette velmi krutý a nadělil jí vrozenou vadu dolních končetin. Lékaři k nápravě doporučili používání bolestivých ocelových postrojů a rodiče navíc Annette v rámci rehabilitace přihlásili do kurzů plavání.
Obojí brzy přineslo první výsledky. Nohy Annette se začaly rovnat a ona se navíc velmi zdokonalovala v plavání a později i v potápění. V patnácti letech byla její fyzická kondice natolik dobrá, že vyhrála svůj první plavecký závod. Chuť a odhodlání mladé plavkyně rostlo a ona se rozhodla přeplavat kanálLa Manche. Vedletoho se věnovala i dalším plaveckým aktivitám, kromě jiného byla nepsanou zakladatelkou synchronizovaného plavání, kdy v roce 1907 předvedla ve skleněné nádrži své číslo vodního baletu.
Na tom všem by nebylo nic zvláštního, to čím šokovala a přiváděla svět do rozpaků, byly její plavecké úbory, které jí zcela odhalovaly ramena a sahaly pouze do půlky stehen. Annette byla první ženou, která se nezdráhala na veřejnosti ukázat v jednodílných plavkách! A co víc! Nejen že svůj plavecký úbor nosila sama, ale k jeho používání nabádala i další ženy.
Veřejnost její odvahu odsuzovala, ale plavecký kostým, který jednou spatřil světlo světa, se již navždy zapsal do dějin ženského odívání, a to navzdory tomu, že Annette spojená s prvními jednodílnými plavkami později pohoršovala veřejnou morálku i tím, že se zcela nahá objevila ve filmu.

Jacques Heim, Louis Reárd a jejich bikiny

Jak šel čas, docházelo stále ke zmenšování plaveckých úborů. Vrchol tohoto trendu byl předveden v roce 1946 ve francouzském Cannes – svět spatřil dvojdílné plavky skládající se podprsenky, již tvořily dva trojúhelníky a miniaturní kalhotky nazvané podle atolu v Tichém oceánu – bikiny. Jejich autorek byli Jacques Heim, Louis Reárd.
„Tento typ plaveckého úboru se zpočátku vůbec neujal a až do 50. let  minulého století zůstal stranou zájmu. Ovšem to se velmi rychle změnilo v roce 1957, kdy se v bikinách objevila na stříbrném plátně ve filmu A bůh stvořil ženu Brigitte Bardot.
Její sexy postava zaujala nejen pány, ale především jejich slabší protějšky a bikiny se rázem staly hitem,“ doplňuje Lýdie Procházková.

Jaké plavky jsou moderní

Od té doby došlo k mnoha úpravám střihů i ve vývoji materiálů. Ovšem základ jednodílných a dvojdílných plavek byl světu jednou pro vždy jasně ukázán a plavky od té doby zažily mnoho proměn.
„V současnosti je k výběru široká škála plavek, a to jak jednodílných, tak dvojdílných. U dvojdílných stále přetrvává trend volného výběru a kombinování horního a spodního dílu. Jednodílné plavky mají více variací a pohybují se od čistě plaveckých střihů až po typy, které velmi šikovně korigují tvar těla.
Z barev jsou stále moderní odstíny fialové, růžové a barvy fuchsie, které se vzájemně prolínají a kombinují s jinými barvami ve velkých nápadných vzorech,“ uzavírá Lýdie Procházková.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek