_Paracetamol v těhotenství může ovlivnit imunitu narozeného dítěte

Datum publikace: 21.10.2018

Paracetamol (Tylenol)  (N-acetyl-p-aminophenol) je látka, která je obsažena ve volně prodejných lécích určených na snížení teploty a mírnění bolestí. Nejčastěji je užíván v době chřipek a nachlazení, při bolestech hlavy, nebo při infekčních onemocněních, které doprovází vysoké teploty. Jak je to s jeho užíváním v době těhotenství?

Paracetamol má schopnost projít z krve těhotné ženy přes placentární bariéru k plodu. Na ověření jeho bezpečnosti během těhotenství se proto zaměřila německá studie, do které bylo zahrnuto 518 žen, které v době těhotenství někdy užily lék s obsahem látky paracetamol. Ženy byly rozděleny podle množství užité dávky a podle stupně těhotenství, kdy léky braly.

Většina těhotných žen užila dávku menší než 500mg za den v počátečních stadiích gravidity, to znamená, že si vzaly dávku, které odpovídá jedné tabletě Paralenu pro dospělé. Častější užívání paracetamolu bylo zaznamenáno u žen, které již před otěhotněním trpěly nějakým onemocněním.
Ženy, které užily 500-1500 mg, tak většinou činily v třetím trimestru (18 % žen v 1. trimestru, 29,1 % žen v třetím trimestru).  Nejvíce žen, které si vzaly dávku ve třech po sobě jdoucích dnech bylo zastoupeno v třetím trimestru (33,3 % uživatelek paracetamolu).

Paracetamol ovlivňuje kmenové buňky, které mohou mít vliv na zvýšené riziko zánětu dýchacích cest u potomstva

U žen, které během probíhajícího těhotenství užívaly zejména ve III. trimestru denně více než 500 mg paracetamolu po více dní, byl zjištěn nižší počet hematopoetických kmenových buněk v krvi. To by podle lékařů mohlo mít negativní vliv na zdraví a vývoj imunity dětí těchto matek. U jednorázového užití této účinné látky se počet hematopoetických buněk v krvi žen nijak nelišil od normy.

„Paracetamol je látka, která má prokazatelné účinky při snižování horečky a mírnění bolesti. Její účinky mohou být prospěšné při celé řadě stavů, jako jsou například virové infekce doprovázené vysokými teplotami či horečkami, které by mohly těhotenství vážně ohrozit,“ komentuje profesor Pavel Calda, gynekolog Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Problém by však mohl nastat u žen, které paracetamol užívají spíše ze zvyku, v situacích, které léčbu ještě nevyžadují. „Léky s obsahem paracetamolu jsou levné a snadno dostupné, takže je veřejnost vnímá jako rychlou pomoc na celou řadu potíží, které lze řešit i jinak, případně jim lze předcházet. To je případ bolesti hlavy, které souvisejí například s dehydratací či s problémy s krční páteří,“ doplňuje lékař a dodává: „Konkrétně tyto stavy jsou řešitelné i bez léků, stačí dodržovat pitný režim, či se pomocí masáží či cviků zbavit blokády páteře a bolest ustoupí.“

Těhotné ženy by lécích (i těch volně prodejných) měly sáhnout až v případě, když jiná možnost odstranění potíží není možná a samoléčbu by měly konzultovat s lékařem. V současnosti dostupné informace ukazují, že i paracetamol může mít vliv na zdraví plodu.

Autor: Barbora Neubergerová


Přední odborník na problematiku diagnostiku chorob ženského prsu, bývalý přednosta Radiodiagnostické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. V současné pracuje jako předseda Komise pro screening nádorů prsu Ministerstva zdravotnictví ČR a odborný garant mamárního screeningového programu v České republice, člen výboru České radiologické společnosti, místopředseda Asociace mamodiagnostiků ČR. Zároveň působí jako expert v projektu Evropské komise zaměřeném na tvorbu nových doporučení týkajících se diagnostiky a léčby rakoviny prsu (European Commission Initiative on Breast Cancer, https://ecibc.jrc.ec.europa.eu/ ). Vyučuje jako vysokoškolský profesor na 1. lékařské fakultě UK. Od ledna 2018 je vedoucím lékařem nového špičkového Mamodiagnostického centra Waltrovka v Praze 5 - Jinonicích (www.mamocentrum.eu).

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek