_Skrytá síla hormonu oxytocinu

Datum publikace: 19.10.2018

Hormon oxytocin je v diskusích na sociálních sítích velmi často skloňován. A není divu, jeho úloha v životě je velká, mnohem větší, než si mnohdy uvědomujeme. Co všechno oxytocin umí?

Hormon oxytocin vzniká v hypotalamu a v těle zastává mnoho významných rolí. K jeho sekreci dochází v průběhu celého života, ale asi jeho nejznámější úlohou je korekce porodních kontrakcí. „Organismus ženy se během těhotenství na porod plynule připravuje a oxytocin tyto přípravy doprovází. V děložní sliznici dochází mimo jiné ke zvýšení počtu receptorů, které reagují na hladinu hormonu v krvi. Tím se sliznice vůči hormonu stává citlivější a lépe reaguje na jeho zvýšenou hladinu během porodu. To se odráží v intenzitě a síle kontrakcí během porodu a následně i v průběhu porodu,“ popisuje profesor MUDr. Pavel Calda z Gynekologicko - porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Od porodu přímo k laktaci

Porozením dítěte úloha oxytocinu v mateřství zdaleka nekončí. Ba naopak, jeho vyplavování do krve pokračuje dál. „Oxytocin se spolu s dalšími hormony podílí na spuštění laktace. Nástup je možné podpořit tím, že je dítě těsně po porodu položeno ženě na hrudník. Kontakt matky s dítětem a stimulace prsních bradavek spolu se snahou novorozence o sání podporují tvorbu mléka a jeho vypuzení z mléčných žláz,“ doplňuje odborník. Oxytocin má v této době ještě další důležitý úkol. Díky kontrakcím, které žena již nevnímá nijak bolestivě, dochází k vypuzení placenty z dělohy. Všechny tyto děje jdou fyziologicky za sebou a jsou vzájemně provázané a navazují na sebe.
Zvýšená sekrece oxytocinu pokračuje i po porodu. „V době šestinedělí oxytocin stále napomáhá  laktaci a s každým kojením dochází k jeho vyplavení do krve matky. To podporuje svinování dělohy do původní velikosti. Navíc napomáhá při budování pozitivních sociálních vazeb mezi matkou a dítětem,“ doplňuje Calda. Hormon je v tomto směru zodpovědný za mateřskou lásku a za pozitivní pocity, které žena vůči dítěti má.

Hormon lásky, rodiny a věrnosti

Oxytocin v procesu reprodukce nezasahuje jen ženu, ale ovlivňuje i chování muže. Již dlouho je nazýván hormonem lásky a věrnosti. Studie ukazují, že v době, kdy žena porodí dítě, dochází ke zvýšené produkci oxytocinu i u jejího partnera. V tomto případě jde o další chytrý tah ze strany přírody. Oxytocin prohlubuje silné sociální vazby nejen mezi matkou a dítětem, ale i mezi mužem a matkou a mužem a dítětem. Pánové se pod jeho vlivem stávají dvornější, méně agresivní a věrnější, to proto, aby potomek měl co nejlepší šanci na to být vychován a zabezpečen svými biologickými rodiči v době, kdy je nejvíce zranitelný a odkázaný na jejich péči.

Oxytocin a jeho síla nás svým účinkem dostává do uzavřeného kolečka. Fyzický kontakt vede ke zvýšené produkci oxytocinu, ten v nás vyvolává lásku a věrnost. Zvyšuje i touhu po dalších fyzických kontaktech, dotecích a po druhém. A každý fyzický kontakt a sex vedou zase k vyplavení další dávky oxytocinu. Celý tento proces vede k prohlubování citů a upevnění partnerských vazeb. Čím více kontaktů partneři mají, tím více jsou vystaveny účinkům oxytocinu a tím se jejich vztah stává stabilnější a pevnější.

 

Kdy je vyplavován

K vyplavení oxytocinu dochází:

  • S nástupem porodu
  • Během pohlavního styku
  • Stimulací bradavek
  • Stimulací pohlavních orgánů
  • Během fyzického kontaktu

Autor: Barbora Neubergerová


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek