_Vše o tetování v těhotenství

Vše o tetování v těhotenství
Datum publikace: 18.04.2014

Obliba tetování stále stoupá. Barevné obrázky, citáty, verše, jména či data narození - to všechno si lidé nechávají zvěčňovat na svá těla. Stranou tohoto trendu zkrášlování nezůstávají ani nastávající maminky…

Nejčastějšími náměty, jaké si nechávají těhotné ženy tetovat, jsou obrázky s dětskými motivy - hnízdečka s ptáčaty, srdíčka, obláčky, sluníčka, kytičky a podobně, častá jsou i jména partnerů či datum svatby. Krátce po porodu k těmto motivům přibývají jména dětí či jejich iniciály a datum narození, vytetované mnohdy na minutu přesně.
Přestože tetování už dávno není žádnou výstředností, lékaři ho nevidí rádi, zejména pokud se žena k tomuto kroku odhodlá v době právě probíhající gravidity.
Důvodů, které je k tomu vedou, je více.

1. Bolest může vyvolat kontrakce

„Principem tetování je zanášení barevného pigmentu do hlubších vrstev kůže. Vznik obrázku je tak vždy spojen s  bolestí a s ní souvisejícím stresem, a to je okolnost, která může probíhající graviditu negativně ovlivnit,“ vysvětluje gynekolog a porodník profesor MUDr. Pavel Calda, CSc. ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Organismus na každou bolest, i takovou, která je plánovaná a očekávaná, reaguje vyplavením stresových hormonů, například adrenalinem. A právě tato hormonální rozkolísanost může být tím, co nastartuje rozvoj předčasných kontrakcí.

2. Mechanické dráždění břicha může vyvolat předčasné kontrakce

Všichni ti, kdo uvažují o tetování, velmi bedlivě vybírají místo pro svůj obrázek. V případě nastávajících maminek se často stává, že vlivem hormonů, změněné psychiky a emocí spojených s očekáváním potomka, chtějí tetování na své rostoucí bříško, které vnímají jako symbol své radosti a očekávaného miminka. Toto místo však v době jiného stavu patří mezi nejrizikovější.
„Málokterá těhotná žena si uvědomuje, že mechanické podráždění břicha je tím, co i u gravidity, která probíhá bez problémů, muže vyvolat nástup kontrakcí vedoucích až k předčasnému porodu. V tomto případě platí, že čím intenzívnější dráždění je, a čím déle trvá, tím je vyšší pravděpodobnost vzniku komplikací,“ dodává porodník.

3. Nebezpečí přenosu infekce

Během tetování dochází k narušení celistvosti kůže, které je doprovázeno krvácením. S tím souvisí i riziko přenosu celé řady infekcí.
„Pokud se kdokoli, nejen těhotná žena, rozhodne pro to, že se nechá tetovat, měl by velmi pečlivě vybírat studio a tatéra, kterému se svěří do rukou. V tomto případě se nebavíme o zručnosti a množství obrázků, které nabízí, ale o hygienických podmínkách, v jakých je tetování prováděno.
Nemocí, které se přenášejí krví, je celá řada a při nedostatečné hygieně je riziko přenosu nákazy velmi vysoké. Nejčastěji jde o přenos hepatitidy typu B, ale samozřejmě i viru HIV, který způsobuje AIDS a mnoha dalších,“ doplňuje profesor Pavel Calda.
Maminky by si měly uvědomit, že tetováním neohrožují pouze svoje zdraví, ale i zdraví svého dítěte, protože většina virů má schopnost přecházet přes placentu a infekce tak snadno projde k dítěti.

4. Pozor na alergie!

Málokdo, kdo se nechává tetovat, ví o tom, že tetovací barvy jsou silným alergenem. Reakce vznikají nejen na přítomné kovy, jež jsou nositeli barevného odstínu, ale i na případné příměsi a nečistoty. „Alergické reakce na pigment mohou být velmi silné, nejsou nikterak vzácné a rozsah imunitní odpověď ženy v době probíhající gravidity nelze předem nijak odhadnout, protože svou roli v procesu hrají i hormonální změny.
Pokud reakce nastane, nejede pouze o místní zčervenání a otok, vznikat mohou bolestivé puchýře, hnisající ložiska a dochází i ke zduření místních uzlin.
Vyléčení tohoto stavu není nijak snadné a je náročné i časově.
Postižený většinou nejprve musí podstoupit místní, případně i celkovou protialergickou léčbu, aby došlo ke zklidnění podrážděného místa, což v době těhotenství může být komplikace. Teprve poté je možné přistoupit k vlastnímu odstranění pigmentu z kůže. To je možné buď vyříznutím, výbrusem či laserem. Ovšem ani jednu metodu není ideální provádět v době jiného stavu.
Po zhojení ošetřeného místa velmi často vznikají depigmentace, rozsáhlé jizvy, často i keloidy,“ vysvětluje docent MUDr. Roman Šmucler CSc., majitel kliniky plastické chirurgie a plastické medicíny Asklepion.

5. Riziko zdeformování obrázku

Tělesných partií, kde by kůže během gravidity nebyla zasažena postupným rozpínáním, příliš není. Pokud si žena vybere například lokalitu břicha či prsů, musí počítat s tím, že tetování bude dřív, nebo později zdeformováno.
„Tetování na břiše, jak v době před otěhotněním, tak v době probíhající gravidity může být velký problém. Rozpínání dělohy, která se během těhotenství několikanásobně zvětší, klade na kůži vysoké nároky a ta významně změní svůj rozměr. Podobně je tomu i u dalších problematických partií jako jsou stehna nebo zadeček, kam se ženám ukládá nadbytečný tuk.
U mnoha žen navíc dojde v důsledku rychlého rozpínání kůže i k poškození podkožních vláken a ke vzniku strií. Tetování této partie tak určitě není moudré a může přinést víc starostí než radosti,“ vysvětluje docent Šmucler.
Další okolností, která může poškodit dojem z výsledného obrázku je převislá kůže, která se na břiše vytvoří jako nechtěná památka na těhotenství. Řešením tohoto estetického problému je odstranění nadbytečné tkáně.
„Pokud je nutné přistoupit k plastice břicha, rovná se riziko poškození obrázku téměř jistotě. Mladé ženy by se proto tetování v partii břicha měly raději vyhýbat,“ doplňuje docent Roman Šmucler.

6. Čerstvé tetování může ohrozit zavedení epidurální anestezie

Epidurální anestezie během porodu je vyžadována mnoha ženami. Pokud si však těhotná v době před porodem nechá vytetovat kérku na záda, může to znamenat zmaření jejího plánu na to rodit „s epidurálem“.
„Čerstvé, ještě nezhojené tetování, které ještě nemá odloupnuté stroupky, je při zavádění epidurální anestezie potíž. Tetování staré, již zhojené na zábranu není,“ doplňuje profesor Pavel Calda.

7. Pozor dejte i na henu

V létě je velkým lákadlem zdobení henou, které dočasně, pouze po dobu několika teplých dní, ozdobí viditelné partie těla. I v těchto případech je namístě opatrnost. Hena, přestože jde o přírodní barvivo je totiž častým a silným alergenem.
„Zdobení henou může způsobit rozsáhlé puchýře, po jejichž zhojení vznikají nápadné jizvy. Problém nemusí vzniknout okamžitě, při první aplikaci heny, ale může se objevit až po několikátém zdobení. Vždy záleží na kvalitě heny i na aktuální zdravotní kondici.
To, že žena jednou zdobení henou zvládla bez problémů, rozhodně není zárukou toho, že se reakce nedostaví podruhé či potřetí,“ doplňuje docent Roman Šmucler.
I zde zase platí, že alergie a její léčba jsou pro těhotenství zbytečnou zátěží.

8. Může odstartovat rakovinu a způsobit poškození plodu

Poslední, nejvážnější argument, proč by se těhotné ženy měly tetování, případně jeho odstranění vyhnout, přinášíme na závěr.
Tetovací barvy mohou trvale poškodit zdraví a to nejen matky, ale i jejího dítěte!
„U tetovacích pigmentů je velmi zásadní kvalita, a ta je značně odlišná. Barvy, které nejsou kvalitní, mohou po zahřátí obsahovat karcinogenní a teratogenní látky.
Nebezpečí karcinogenních látek je skryté, nádor nevzniká bezprostředně po aplikaci, ale s odstupem času, kdy si už nemocný nedá svou nemoc do souvislosti s tetováním.
U teratogenních látek je riziko poškození plodu největší v prvním trimestru gravidity, kdy se vyvíjejí jednotlivé orgány a soustavy plodu,“ varuje docent Roman Šmucler.
Důležité je vědět, že nebezpečí není vázáno pouze na tetování, tedy zanášení pigmentu do kůže, ale týká se i odstraňování kérky.
„Při odstraňování laserem, které přináší nejlepší efekt, ale při výbrusu kůže dochází k zahřátí pigmentu, tedy opět ke vzniku karcinogenních a teratogenních látek. Ty se krví vyplavují do celého organismu, následně mohou přecházet přes placentu a tak mají možnost plod významně poškodit,“ uzavírá docent Roman Šmucler.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek