_S autosedačkou na cestách. Kdy potřebujete vajíčko a kdy už podsedák?

Datum publikace: 16.09.2018

Jestliže zařizujete „povinnou“ výbavu pro vaše dítě a jezdíte autem, nezapomeňte na autosedačku. Bez ní se totiž na cesty nevydáte. Pokud ano, tak riskujete pokutu do výše 2000 korun, ztrátu čtyř bodů, ale hlavně bezpečnost vašich ratolestí.

„O tom, jak je důležité dítě přepravované v automobilu usadit a upoutat v dětské autosedačce, hovoří nejen drsné televizní klipy, ale i řada skutečných případů,“ stojí na stránce BESIPu, který dále zdůrazňuje: „Při nárazu dítě v náručí opravdu neudržíte, případně mu můžete ještě více ublížit.“

Na věku nezáleží

Řada rodičů řeší, jaká je věková hranice pro přepravování dětí v autosedačkách. Na věku však vůbec nezáleží. Klíčová je výška, případně váha. Dítě musí být v autosedačce, pokud je menší než 150 cm a lehčí než 36 kg. Bezpečnostní systém přitom musí při havárii vydržet až dvacetinásobek toho, kdo v sedačce sedí.

Tátův blog: S autosedačkou vstříc novým (a dramatickým) dobrodružstvím!

Vaše ratolesti tráví v sedačkách na cestách hodně času, a tak je třeba myslet na to, aby se v nich cítily dobře a pohodlně. Na výběr je přitom ze čtyř typů autosedaček.

Z vajíčka do sedačky

  • Na začátku vám poslouží takzvané vajíčko, které se používá od narození do zhruba devíti měsíců. Vajíčko má vlastní popruhy, kterými je dítě připoutáno, a jako jediné z autosedaček se umisťuje proti směru jízdy.
  • Následuje „přestup“ do klasické autosedačky. Ta první je určena pro děti od devíti do 18 kilogramů, což odpovídá zhruba čtyřem rokům dítěte. „Dítě se do této sedačky připevňuje pětibodovými bezpečnostními pásy, pás přitom drží ramena dítěte dvěma kotevními body, boky dítěte dvěma kotevními body a rozkrok jedním kotevním bodem,“ uvádí BESIP. Samotná sedačka je připevněna k sedadlu automobilu bezpečnostními pásy pro dospělé. 
  • Další skupina je určena pro děti o hmotnosti 15 až 25 kilogramů.Tyto sedačky většinou nemají vlastní bezpečnostní popruhy, ale dítě je v nich drženo spolu se samotnou sedačkou bezpečnostním pásem pro dospělé.

Přestup na podsedák

Jakmile děti sedačku přerostou a jsou vyšší než opěrka, tak začnou cestovat na podsedáku, který je určen pro chlapce a dívky mezi 22 a 36 kilogramy. „Dětskou sedačku tvoří často samotný sedák, bez opěradla, který dítě posune do takové výšky, jež umožňuje jeho připoutání bezpečnostním pásem pro dospělé,“ doplnil BESIP.

Na výběru autosedačky byste si měli dát opravdu záležet a zbytečně u něj nešetřit. Bezpečnost vašich dětí je totiž na prvním místě!

Autor: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek