Soutěž

SOUTĚŽ: Vyhrajte francouzskou kosmetiku Saforelle

Vyhlašujeme další soutěž! Tentokrát hrajeme o kvalitní francouzskou kosmetiku Saforelle. Máme pro vás přichystané balíčky s přípravky pečující o intimní hygienu, nebo hypoalergenní kosmetiku pro nejmenší. ...
 

Doporučujeme

Znáte práva pacienta?

Víte, jaká máte jako pacient práva? Možná by se vám jejich znalost mohla někdy hodit. ...
 

Co je cytologie

Cytologie - při cytologickém vyšetření jsou hodnoceny pod mikroskopem buňky, setřené z povrchu dělož ...
 

Nejčtenější

Výtok v těhotenství má mnoho příčin

Mezi nejčastější příčiny výtoku v těhotenství patří hormonální nerovnováha. A to jak na začátku, tak ...
 

Konizace-operace na děložním čípku

Provádí se na základě změn v cytologickém a kolposkopickém obraze – tato vyšetření se provádějí v rámce prevence. Jejím smyslem je odstranění části tkáně děložního čípku, která je zasažena patologickými změnami. Konizace může zabránit vzniku rakoviny děložního čípku.

Konizace-operace na děložním čípku

Kdy se provádí

Součástí gynekologického vyšetření je tzv. cytologie, při které lékař stěrem odebere vzorek tkáně z povrchu děložního čípku a z kanálu děložního hrdla. Takto získaný vzorek je následně poslán do laboratoře na mikroskopický rozbor. Pokud laboratoř vyhodnotí, že je tkáň děložního čípku postižena patologickými změnami (prokáže se změna buněk těchto tkání), je doporučena konizace. Konizace je tedy navržena u žen s již prokázanými přednádorovými stavy (tzv. prekancerózami) a u žen, kde je pouze podezření na tyto stavy.

Co vás čeká

Konizace je výkon, který vyžaduje jednodenní hospitalizaci, provádí se obvykle v krátkodobé narkóze na operačním sále a délka celého výkonu i s přípravou je v řádu minut. Způsobů, jak postiženou tkáň odstranit, je více. Nejčastěji se používá tzv. elektrokoagulační klička, která tkáň odstraní a zároveň koaguluje, čím se zabraňuje krvácení. Odebraná tkáň je poslána na rozbor do laboratoře. Podle výsledků je pak ženě, pokud je to nutné, navržena další léčba. Součástí výkonu může být i plastická úprava čípku (tracheoplastika), podle rozsahu výkonu.

Doba hojení

Sliznice děložního čípku se po zákroku musí zhojit. To trvá zhruba 4-6 týdnů. V tomto období může žena mírně krvácet či špinit. Žena by po tuto dobu měla omezit fyzickou aktivitu a měla by vynechat sex. První kontrola u gynekologa bývá nejčastěji 14 dní po zákroku. Pokud žena plánuje těhotenství, je dobré ho o asi dalších 6 měsíců odložit. Po tomto období by měl být čípek plně zhojen.

Jaké mohou být komplikace

Konizace patří mezi operační výkony, to znamená, i ona má svá rizika a možné komplikace. K těm může patřit krvácení či rozvoj infekce.

A co dál?

Pokud žena podstoupí konizaci, bývá dál sledována specialistou. První tři roky bývají kontroly častější, většinou po šesti měsících, následně, pokud je vše v pořádku, bývá interval prodloužen na rok. U většiny žen je konizace terapeutickým výkonem, tzn., že odstraní problém a další léčba není nutná.

Co znamená slovo konizace

Konizace je označení pro kuželovité vytnutí tkáně děložního čípku: conus – lat. ( konos – řec.) = kužel

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek

Pro vložení příspěvku je nutné být přihlášen.
Přihlásit přes facebook
uživatel
heslo