_Konizace-operace na děložním čípku

Konizace-operace na děložním čípku
Datum publikace: 25.08.2011

Provádí se na základě změn v cytologickém a kolposkopickém obraze – tato vyšetření se provádějí v rámce prevence. Jejím smyslem je odstranění části tkáně děložního čípku, která je zasažena patologickými změnami. Konizace může zabránit vzniku rakoviny děložního čípku.

Kdy se provádí

Součástí gynekologického vyšetření je tzv. cytologie, při které lékař stěrem odebere vzorek tkáně z povrchu děložního čípku a z kanálu děložního hrdla. Takto získaný vzorek je následně poslán do laboratoře na mikroskopický rozbor. Pokud laboratoř vyhodnotí, že je tkáň děložního čípku postižena patologickými změnami (prokáže se změna buněk těchto tkání), je doporučena konizace. Konizace je tedy navržena u žen s již prokázanými přednádorovými stavy (tzv. prekancerózami) a u žen, kde je pouze podezření na tyto stavy.

Co vás čeká

Konizace je výkon, který vyžaduje jednodenní hospitalizaci, provádí se obvykle v krátkodobé narkóze na operačním sále a délka celého výkonu i s přípravou je v řádu minut. Způsobů, jak postiženou tkáň odstranit, je více. Nejčastěji se používá tzv. elektrokoagulační klička, která tkáň odstraní a zároveň koaguluje, čím se zabraňuje krvácení. Odebraná tkáň je poslána na rozbor do laboratoře. Podle výsledků je pak ženě, pokud je to nutné, navržena další léčba. Součástí výkonu může být i plastická úprava čípku (tracheoplastika), podle rozsahu výkonu.

Doba hojení

Sliznice děložního čípku se po zákroku musí zhojit. To trvá zhruba 4-6 týdnů. V tomto období může žena mírně krvácet či špinit. Žena by po tuto dobu měla omezit fyzickou aktivitu a měla by vynechat sex. První kontrola u gynekologa bývá nejčastěji 14 dní po zákroku. Pokud žena plánuje těhotenství, je dobré ho o asi dalších 6 měsíců odložit. Po tomto období by měl být čípek plně zhojen.

Jaké mohou být komplikace

Konizace patří mezi operační výkony, to znamená, i ona má svá rizika a možné komplikace. K těm může patřit krvácení či rozvoj infekce.

A co dál?

Pokud žena podstoupí konizaci, bývá dál sledována specialistou. První tři roky bývají kontroly častější, většinou po šesti měsících, následně, pokud je vše v pořádku, bývá interval prodloužen na rok. U většiny žen je konizace terapeutickým výkonem, tzn., že odstraní problém a další léčba není nutná.

Co znamená slovo konizace

Konizace je označení pro kuželovité vytnutí tkáně děložního čípku: conus – lat. ( konos – řec.) = kužel

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek