_Menstruační cyklus

Menstruační cyklus
Datum publikace: 12.06.2011

Menstruace doprovází významnou část života ženy. Víte, ale jak probíhá celý menstruační cyklus? Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní. Během tohoto období se děložní sliznice pravidelně mění. Změny na sliznici jsou řízeny dvěma hormony, estrogenem a gestagenem. Tyto hormony vznikají ve vaječnících.

Menstruace (menstruační fáze)

1. - 5. den menstruačního cyklu (délka je individuální, menstruace může trvat kratší i delší dobu). První den menstruačního cyklu začíná žena krvácet. To je způsobeno odloučením děložní sliznice od stěny děložní a odchází pryč z těla. Během několikadenní menstruace odejde z těla asi půl litru směsi krve, děložní sliznice a hlenu. Říká se také, že menstruace je „pláč dělohy nad tím, že nedošlo k otěhotnění“

Regenerační fáze

po skončení menstruace, odloučení děložní výstelky, dojde během 1-2 dnů k jejímu obnovení. Představte si to jako plošnou ránu, přes kterou přeroste nová sliznice.

Proliferační (růstová) fáze

trvá do 14. dnu cyklu. V tomto období dochází ke zvyšování obnovené děložní sliznice. Ve vaječnících v té samé době dozrává Graafův folikul, ve kterém se vyvíjí vajíčko. V polovině cyklu, tj. kolem 14. dne přichází ovulace – tedy uvolnění (nejčastěji jednoho) vajíčka z Graafova folikulu a to se dostává do vejcovodu. V tuto chvíli může dojít k oplození vajíčka a vzniku těhotenství.

Sekreční fáze

15. - 28. den cyklu. Krátce po ovulaci se začnou v děložní sliznici rozšiřovat žlázky, které díky hormonálním změnám zvyšují svou sekreci. Hlavní roli v těchto změnách hraje hormon progesteron, jenž je nezbytný pro vznik a udržení těhotenství. Cílem celého procesu je přijetí oplozeného vajíčka k uhnízdění. Děložní sliznice dosahuje výšky až 7 mm. Došlo-li k oplození vajíčka – dochází asi 20. den od začátku menstruačního cyklu k uhnízdění vajíčka do děložní sliznice.

Ischemická fáze

Nedojde-li k oplození přichází  (ischemie= nedokrevnost) – 28. den. V této době dochází k masivnímu poklesu hormonů progesteronu a estrogenu. Začínají povolovat a praskat stěny děložních kapilár, dochází ke krvácení a následuje začátek menstruační fáze.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek