_HPV – viry způsobující rakovinu

HPV – viry způsobující rakovinu
Datum publikace: 06.05.2015

Viry HPV  - lidské papilomaviry - žijí na Zemi miliony let a miliony let jsou součástí lidského života. Během posledních desetiletí se však ukázalo, že jsou příčinou vzniku mnoha druhů rakoviny. Nejčastěji jsou spojovány s rakovinou děložního čípku.

 

„Virů HPV je více než 130 typů. Jsou stabilní a poměrně odolné. Podle rizikovosti z pohledu vzniku přednádorových stavů na sliznicích a pokožce, jsou rozděleny do dvou skupin. Na typy s vysokým rizikem, které mohou způsobit vznik vážných přednádorových změn vedoucích bez včasného ošetření k rozvoji zhoubného nádoru, a na viry s nízkým rizikem, které způsobují pouze lehké přednádorové změny a vznik například bradavic a kondylomů, tedy genitálních bradavic,“ popisuje profesor MUDr. Pavel Calda, CSc., z Gynekologicko porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnic v Praze.
K HPV s vysokým rizikem (HIGH RISK) patří například typy 16 a a18. K HPV s nízkým rizikem (LOW RISK) patří typy 6 a 11.

HPV se přenáší sexem

Promořenost populace HPV je vysoká. Odhady ukazují, že až 80 procent dospělých žen je infekcí HPV nakaženo. Nákaza probíhá nejčastěji pohlavním stykem s nakaženou osobou, ale může proběhnout i dotekem ruky či ústy. „Tělo se s infekcí obvykle dokáže v řádu několika měsíců, či spíše let, samo vyrovnat. Pokud se tak nestane, může dojít k rozvoji onemocnění. V případě HPV s vysokým rizikem může dojít k rozvoji rakoviny děložního čípku,“ dodává lékař.
Kromě rakoviny děložního čípku jsou HPV spojovány i s rozvojem rakoviny penisu u mužů, konečníku, úst či krčních mandlí.

Jak se bránit HPV

Vzhledem k tomu, že nejvíce přenosu infekce probíhá pohlavním stykem, je nejúčinnější prevencí sexuální zdrženlivost a chráněný pohlavní styk. Vzhledem k tomu, že tělesné tekutiny obsahující viry HPV je možné přenášet i rukou, není ani pohlavní styk s prezervativem stoprocentní ochranou před nákazou. „Z běžných doporučení samozřejmě platí, že prevencí je zdravý životní styl, dostatečný přísun vitaminů, které tělo v rámci vlastní imunity podpoří s bojem proti HPV a eliminace stresu,“ radí Pavel Calda. Z konkrétních opatření je jedinou účinnou ochranou vakcinace. „Vakcinovat je vhodné dívky, ale i chlapce, kteří ještě nezahájili pohlavní život. Možné samozřejmě je vakcinovat i dospělé ženy. Vakcíny jsou na trhu dvě, z nichž Silgard navíc chrání ještě i proti genitálním bradavicím. Sekundární prevencí, zejména u dospělých žen, je pravidelná gynekologická prohlídka zahrnující cytologické vyšetření, díky kterému je možné včas odhalit přednádorové změny na děložním čípku,“ doplňuje lékař.  

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek