_Klamavá reklama situaci v ložnici nezlepší. Co s tím?

Datum publikace: 06.01.2019

Část mužů trpících některou z poruch erekce dává z obav z návštěvy lékaře přednost koupi volně prodejných potravinových doplňků určených na podporu erekce. Lékaři však před tímto varují. Aby byla terapie úspěšná, je nutné nasadit účinnou léčbu, ne užívat doplňky stravy.

„Pacienti s erektilní dysfunkcí si často pod tíhou reklamy v lékárnách kupují nepříliš užitečné pseudomedikamenty, jejichž složení prakticky nikdo nekontroluje a jejichž vedlejší účinky nejsou nijak evidovány,“ vysvětluje docent MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc., přednosta Sexuologického ústavu v Praze.

Jde o výtažky z rostlin

Tyto volně prodejné preparáty z velké části obsahují přírodní látky rostlinného původu, často i více rostlinných výtažků najednou. Jejich účinek bývá velmi sporný. „Často používanou složkou je L-arginin – aminokyselina, která nemá v klinických testech výrazný účinek. V minulém století byla nadějí v léčbě ischemických onemocnění, ale tyto naděje se nenaplnily,“ říká odborník.
Samoléčba má podle odborníků mnoho nástrah. „Muž s problémy, který se uchýlí k samoléčbě, není včas vyšetřen a tím není rozpoznána vlastní příčina problémů. Přitom v mnohých případech může být porucha erekce jedním z prvních příznaků rozvíjející se vážné choroby. Mezi rizika samoléčba patří i vznik nežádoucích účinků a nesprávného dávkování či předávkování,“ varuje lékař.

Odborná péče

Pokud u muže dojde k poruše erekce, je na místě návštěva lékaře. Hlavní součástí účinné terapie by měla být intenzívní komunikace lékaře s pacientem, případně psychoterapie. „Ideální je, když se do léčby zapojí i manželka, či partnerka, která svou přítomností muže v léčbě podpoří,“ dodává lékař.
V okamžiku, kdy dojde ke stanovení příčiny vzniku problému, je možné, přistoupit k terapii pomocí účinných preparátů. „Na českém trhu jsou k dostání léky určené na léčbu erektilní dysfunkce. Tyto léky jsou vázány na lékařský předpis a jejich účinek je klinicky ověřen. Možností léčby erektilní dysfunkce je však více a některé jsou spojeny i s chirurgickým výkonem,“ uzavírá docent Zvěřina.

 

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek