_Dámy se dočkaly své růžové viagry. Jmenuje se Addyi. Zázraky od ní ale nečekejte.

Růžová tabletka určená na podporu sexuální touhy pro ženy je tady! Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA dal po dlouhém váhání a dvojím zamítnutí konečně svolení k jejímu schválení a prodeji. Na trh bude uvedena v říjnu.Tabletka s názvem Addyi to však vůbec nemá jednoduché. Její existence budí u veřejnosti mnoho emocí. U části populace vzbuzuje pozitivní ohlas a nadšení nad tím, že ženy poprvé v historii budou mít svůj sex a orgasmus skutečně pod kontrolou a konečně zažijí nečekané, část veřejnosti je spíš skeptická, a jsou i tací, kteří upozorňují zejména na zdravotní rizika pilulky. 

Datum publikace: 19.08.2015
Dámy se dočkaly své růžové viagry. Jmenuje se Addyi. Zázraky od ní ale nečekejte.

Účinná látka Addyi byla nejprve určena k léčbě depresí u žen v klimakteriu. Jak se ale ukázalo během klinických studií, odeznění depresí a zlepšení nálady vedlo u žen ke zvýšení sexuální touhy a zlepšení prožitku při sexu. „Přípravek určený ke zvýšení sexuální touhy, zlepšení sexuálního prožitku a dosažení orgasmu u žen obsahuje látku Flibanserin a působí zcela odlišným mechanismem, než funguje Sildenafil citrát, tedy účinná látka Viagry, cílovým orgánem Flibanserinu je mozek,“ popisuje psycholožka a sexuoložka docentka Laura Janáčková ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Institutu partnerských vztahů.

Přehnané naděje mohou Addyi ublížit

Mnoho lidí srovnává růžovou Addyi s modrou Viagrou, která je určena na léčbu sexuálních dysfunkcí u mužů. Někdy se dokonce mluví o růžové sestře úspěšné a známé modré pilulky. Podle odborníků jde ale o velkou chybu, která pověsti růžové tabletky může hodně ublížit. Ženská sexualita se velmi liší od sexuality mužské a nefunguje na jednoduchém principu zvýšení prokrvení tkání genitálií, které u mužů vede k nastartování erekce.
Vzhledem k odlišnému fungování je odlišné i užívání obou léků. Zatímco modrou tabletku si muž vezme v okamžiku potřeby sexu a v rozmezí minut se u něj dostaví očekávané účinky, u růžové tabletky se předpokládá dlouhodobé užívání. Ovšem ani to nezaručí úspěch v milostném životě.
U části žen se očekávané účinky a orgasmus dokonce nemusejí vůbec dostavit! Žena pak v takovém případě místo vášnivého sexu a orgasmu zažívá dál jen zklamání a pocit frustrace ze sebe samé.

Flibanserin-ADDYI

Místo sexu mdloby

Ženská sexuální "vzpruha" má samozřejmě i řadu vedlejších účinků. Mezi často zmiňované patří mdloby, závratě, ospalost a nevolnost. O té se mluví zejména při kombinaci Addyi s jinými léky, či alkoholem. Přičemž problém může nastat například i při kombinaci s léky užívanými na léčbu kvasinkových infekcí.  "Ženy, které chtějí tuto tabletu zkusit, by neměly riskovat a užívat Addyi bez konzultace s lékařem. I proto je tento lék vázán na předpis. Nebezpečné proto jakékoli nelegální nakupování tohoto léku po internetu," varuje Laura Janáčková.


 19.8.2015

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek