_Kdy nemohu otěhotnět? Pět nejčastějších mýtů kolujících po internetu

Kdy nemohu otěhotnět? Pět nejčastějších mýtů kolujících po internetu
Datum publikace: 23.02.2015

Snaha o regulaci početí je velmi stará, například už staré Egypťanky k zabránění otěhotnění používaly kousky sušeného zvířecího trusu či plátky citronu, které si vkládaly do pochvy. Některé z dávných praktik skutečně mohly fungovat, jsou však i takové, jejichž spolehlivost se rovná nule.

 Mýty o praktikách zabraňujících početí však zdaleka nejsou minulostí. Stále je jich dost a mnoho z nich je pořád hodně „živých“.

Pět nejčastějších mýtů, jak zabránit otěhotnění

 1.      Pokud dívka neprožije orgasmus, nemůže otěhotnět

I bez orgasmu žena otěhotní velmi dobře!
Mnoho žen orgasmus nikdy v životě nezažije a další část ho nezažívá pravidelně, a jak vidno, lidská populace ještě nevymřela. Co z toho plyne? Orgasmus ženy není nutnou součástí reprodukce.
Pokud žena dosáhne orgasmu je to fajn, ale rozmnožovat se naprosto spolehlivě dokáže i bez něj.

 2.      Při prvním pohlavním styku nehrozí, že by dívka otěhotněla

Velký a často tradovaný omyl!
K otěhotnění stačí jen jeden dobře naplánovaný pohlavní styk v době ovulace, a klidně to může být ten první!
I zde platí, tomuto mýtu nevěřit a nespoléhat na něj!

 3.      Početí zabrání výplach pochvy vlažnou slanou vodou, který si žena udělá bezprostředně po pohlavním styku

Nezabrání!
Výplach není vhodným kontracepčním prostředkem a nezabrání průniku spermie k vajíčku. Na internetu se doporučuje, že zabránění početí pomůže výplach kolou, silným roztokem octa a podobně. Ani tomu nevěřte. Takový výplach otěhotnění rozhodně nezabrání a navíc si můžete ublížit.

 4.      Spolehlivou ochranou před otěhotněním je panenská blána

Není!
Panenská blána je slizniční řasa, která v sobě, i u dívky, která ještě neměla sex, obvykle mívá dost velký otvor na to, aby jím spermie (obsažené ve spermatu) mohly proniknout k vajíčku.
Kromě toho k jejímu masivnímu porušení dochází většinou už během prvního sexu. Takže spoléhat na to, že panenská blána funguje, jako nepřekonatelná bariéra pro spermie, je mylné.

 5.      Pokud muž neejakuluje do pochvy, ale mimo ní, těhotenství nehrozí

Ale hrozí!
Spermie mohou být i v tzv. preejakulátu, tedy v tekutině, která předchází vlastnímu ejakulátu. V preejakulátu sice není taková koncentrace spermií jako v ejakulátu, ale to ničemu nevadí. K těhotenství stačí jen jedna jediná spermie! Takže na toto raději nespoléhejte a pokud těhotenství není vítané a mělo by být životní komplikací, je lepší vždy sáhnout po spolehlivé antikoncepci. Je jich celá řada. 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek