_Jak pojmenovávají své potomky naši němečtí sousedé?

Datum publikace: 04.09.2018

Dluhotrvajícím trendem v pojmenovávání dětí je snaha o originalitu. Jak jsme psali v dřívějších článcích, ne vždy nám však bude potomek za přílišnou kreativitu vděčný. Proč se ale při hledání neobvyklého, zato však vkusného jména neinspirovat v zahraničí? Například u našich sousedů.

Nejaktuálnější statistiky z roku 2018 prozrazují, že nejpopulárnějším jménem letošního roku u našich německých sousedů je prozatím Markus. Jméno, které v se v roce minulém nedostalo ani do první dvacítky nejčastěji dávaných jmen. Co přesně popularitu tohoto jméno s římským původem zapříčinilo, není jisté. Zajímavé jsou však už pouhé významy tohoto jména. To, že bude mít něco společného s římským bohem války, jistě nikoho nepřekvapí. Jméno značilo, že dítě je Martovi zasvěceno či je dokonce jeho potomkem. Už ve starověkém Římě se však tímto jménem pojmenovávali chlapci narození v měsíci březnu, který byl právě bohu války zasvěcen. Německy se březen řekne März. S příchodem křesťanství se jméno Markus začalo spojovat s apoštolem Markem.

Dívčí jméno Sarah se na vrchol žebříčku probojovalo ze sedmého místa, na kterém se umístilo v roce 2017.  Toto hebrejské jméno objevující se už v Bibli (Sára byla manželkou Abraháma) v sobě skrývá urozenost, neboť hebrejské slovo sara má význam kněžna, princezna či zkrátka urozená paní. Při pohledu na následující tři jména v žebříčku se zase neubráníme myšlence, že se matkami stává generace, která vyrůstala na fantasy sáze Stmívání. Co myslíte?

  1. Markus, Sarah
  2. Lorenz, Isabella
  3. Cyril, Nelli
  4. Milan, Renesmee
  5. Patrik, Vera
  6. Jonte, Ida
  7. Elias, Mine
  8. Anton, Lani
  9. Samuel, Gloria
  10. Liam, Alwina

Zdroj: https://www.vorname.com

Autor: Michaela Hunalová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek